انتصابات دردسرساز

شرق نوشت:موضوعي که قبل و بعد از انتخابات شوراها و انتخاب شهردار تهران همواره در لفافه، تعارف و حواشي بود، کم‌کم دارد به متن مي‌رسد؛ برخي اعتراض به انتخاب‌نشدن مديران شهرداري تهران از ميان اصلاح‌طلبان را تأکيد بر نوعي سهم‌خواهي مي‌دانند و برخي ديگر بي‌اعتنايي به خواسته و رأي مردم و برخي ديگر هم حداقل به‌ظاهر کمي عقب‌تر نشسته و مي‌گويند شهر با انتخاب جناحي اداره نمي‌شود؛ اما سؤال اينجاست که اگر انتخاب جناحي نشود، مديران جناحي نشوند، رويه‌ها تغيير چشمگيری نکنند و حتي بسياري از مديران سابق در سطوح مختلف باقي بمانند، نجفي و اصلاح‌طلبان جواب آن رأي‌هاي ميليوني را چه مي‌دهند؟ اما آنچه اصلاح‌طلبان شورا و همه آنهايي که از بيرون گود شهرداري به آن کمتر توجه مي‌کنند، اين است که با اعتماد و انتخاب کسي مانند نجفي براي شهرداري تهران، راه بسياري از دخالت‌ها را بر خود بسته‌‌اند و به‌جز فشارهاي حزبي و سياسي نمي‌توانند اجبار ديگري براي شهردار تهران داشته باشند. شهردار تهران چه احمدي‌نژاد باشد، چه قاليباف و چه محمدعلي نجفي، قانونا به کسي اجازه دخالت در انتخاب مديرانش را نداده و نمي‌دهد. اعضاي شوراي شهر تهران هم اگر در مواردي مانند انتخاب معاونان و شهرداران - و نه مديران مياني – اعتراضي داشته باشند، مي‌توانند اين موضوع را در قالب تذکري غيررسمي به شهردار تهران بدهند.

شهردار تهران در آخرين اظهاراتش جمله‌اي را مطرح کرده که نشان مي‌دهد در عين تمايل‌نداشتن به ورود به اعتراض‌هاي ناشي از انتخاب‌هاي خود و مديرانش، نمي‌تواند چندان هم بي‌تفاوت باشد. نجفي گفته است: «مصلحت شهر چيزي فراتر از تعلقات جناحي و گرايش‌هاي سياسي است».

او ذيل اين اظهارات، به نظرسنجي‌ای که در اين مدت درباره خدمات و اتفاقات در دوره مديريت شهري قبل و رضايت مردم از اين امکانات داشته است، اشاره کرد و گفت: «اکثريت مردم قضاوت سياه و سفيد از مديريت دوره قبل ندارند. اکثريت مردم از بهبود وضعيت حمل‌ونقل، زيباسازي شهر، جمع‌آوري زباله و فضاي سبز ارزيابي مثبتی دارند. حدود ٨٠ درصد معتقدند وضعيت اتوبوس و مترو در دوره مديريت قبلي شهرداري بهتر شده است. ٧٠ درصد عملکرد شهرداري را درباره زيباسازي شهر و فضاي سبز مثبت مي‌دانند. درباره جمع‌آوري زباله نیز ٥٦ درصد عملکرد مديريت قبلي شهرداري را تأييد کرده‌اند. البته اين نگرش نه‌تنها منصفانه، بلکه طبيعي نيز هست؛ زيرا ١٢ سال عهده‌داربودن مديريت شهري در وفور منابع، بايد هم به بهبود بسياري از شاخص‌هاي شهري منجر شود. او به نمرات منفي عملکرد دوره قبلي مديريت شهري از نگاه مردم هم اشاره کرده و گفته است: «مديريت شهري سابق در مواردي مثل افزايش ايمني شهر، رسيدگي به مناطق فقيرنشين، ساخت‌وساز قاعده‌مند و پايداري در برابر زلزله و حوادث يا مقابله با فساد اداري و مشکلات اجتماعي از قبيل کارتن‌خوابي، وضعيت ترافيک و آلودگي هوا ضعيف بوده‌اند».
نجفي که يك دوره شش‌ساله به‌عنوان عضو شوراي شهر تهران با مجموعه شهرداري تهران در ارتباط بوده است، سعي دارد نشان دهد شهرداری فراجناحي است و نمي‌خواهد شتاب‌زده عمل کند؛ اما آيا مي‌تواند شوراي اصلاح‌طلب و شهرونداني را که شوراي اصلاح‌طلب را انتخاب کرده‌‌اند، قانع کند که اين روند به نفع همه است؟ به نظر مي‌رسد اگر نجفي بنايي بر اقناع اطرافيان و طرفدارانش دارد، بايد از اعضاي شوراي شهر تهران شروع کند که پيشينه هر کدام به حلقه‌اي از جريان‌هاي سياسي اصلاح‌طلب بر‌مي‌گردد؛ اعضاي شورايي که قبل از انتخاب شهردار، سرخوشانه دنبال نوشتن ميثاق‌نامه‌اي براي کنترل بيشتر روي شهردار منتخبشان بودند و خيلي زود ميثاق‌نامه با تغييري ملموس تبديل به سوگند‌نامه‌اي شد که شهردار تهران خودش آن را نوشت و موارد مدنظر اعضاي شورا در آن جايي نداشت؛ از اين نظر جايي نداشت چون خواسته‌هاي اعضا فراتر از قانون بود و اعضا نمي‌توانستند مثلا در انتخاب معاونان شهردار دخالتي داشته باشند.
اعضاي شوراي شهر که همه خود را اصلاح‌طلب مي‌دانند؛ اما در شاخه‌هاي حزبي و سياسي تفاوت‌هايي محسوس دارند، درباره اقدامات نجفي به‌ویژه انتصاباتش، ابتدا خويشتن‌داري‌هايي داشتند؛ اما گويا انتظارات از داخل و فشارها از بيرون آن‌قدر زياد شده که ديگر نمي‌توانند ساکت بمانند و صداي اعتراضشان را در صحن علني با جملاتي تأثيرگذار بلند مي‌کنند. در روزهاي گذشته، انتصاب محمدحسين حجازي به عنوان مديرعامل شرکت نوسازي عباس‌آباد و همچنين محمدعلي فرجود به عنوان مديرعامل سازمان فناوري و ارتباطات شهرداري تهران، ازجمله انتصاباتي بوده که واکنش‌هايي را به دنبال داشته است.
جلسه روز گذشته شوراي شهر تهران مثل همه ١٨ جلسه قبل، فضایي آرام و بدون حاشيه داشت تا اينکه محمد عليخاني با تذکري جدي به شهردار تهران فضا را تغيير داد. او خطاب به نجفي يادآور شد رأي مردم به آنها و انتخاب او حق‌الناس است. او گفت: اخبار نگران‌کننده‌اي در برخي از انتصابات در شهرداري تهران مي‌شنويم. شهردار تهران در کانال تلگرامي خود تأکيد کرده‌‌اند مصلحت شهر چيزي فراتر از تعلقات جناحي و گرايش‌هاي سياسي است؛ اما  آقاي نجفي، مصلحت شهر را شهروندانش، همان کساني که چهار تا شش ساعت در صف‌هاي طويل ايستادند و به تغيير رأي دادند، بهتر از هرکس ديگري تشخيص مي‌دهند. همان کساني که به ٢١ اصلاح‌طلب با رأي بي‌سابقه و بالاي يک ميليون نفر اعتماد کردند.
عليخاني که به روند انتصابات اعتراض داشت، خطاب به نجفي گفت: رأي مردم حق‌الناس است؛ به رأي مردم ظلم نکنيد؛ به آن عزيز که آبروي خود را پاي ليست اصلاحات گذاشت، ظلم نکنيد؛ مردم به صورت يکپارچه اين ليست را برگزيدند و پيام خود را روشن اعلام کردند. فرصت نداريم، فرصت‌سوزي نکنيد. از جوانان و اصلاحات غافل نشويد و مردم را نااميد نکنيد.
پس از او محمدجواد حق‌شناس، رئيس کميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي شهر تهران، از انتصابات اخير شهرداري تهران گلايه کرد. او در نطق پيش از دستور خود با بيان اينکه مردم تهران خواهان وفاي به عهد نمايندگان شورا، شفافيت و پاسخ‌گويي هستند، گفت: اين امر نه‌تنها مطالبه شهروندان، بلکه شرط بقاي جريان اصلاح‌طلب است، چراکه در عرصه سياسي کشور، اصلاح‌طلبان پايگاه و پشتوانه‌اي جز انديشه آزاد و آراي مردم ندارند و حفظ اين پشتوانه نيازمند داشتن تعهد و پاسخ‌گويي حداکثري در برابر مردم است.
او با بيان اينکه ماهيت شورا نظارت مستمر و پاسخ‌گويي مداوم است، گفت: از دکتر نجفي انتظار مي‌رود در روند خدمتشان و انجام انتصابات دقت و مراقبت بيشتري داشته باشند و بايد بگويم عمده‌ترين پاسخي که در روزها و هفته‌هاي اخير در قبال نقد انتصابات شهردار تهران شنيده مي‌شود اين است که ديگران از رزومه مطلوبي برخوردار نيستند، اما بايد بگويم آقاي نجفي اگر جوانان اصلاح‌طلب رزومه ندارند ناشي از محروميتشان از تصدي پست‌هاي مديريتي و حتي کارشناسي و جلوگيري از ورودشان به سيستم اداري شهر در ١٤ سال گذشته بوده است.
رئيس کميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي شهر تهران با بيان اينکه شايد ايرادي نداشته باشد که از اصولگرايان شايسته و پاک‌دست موجود در بدنه شهرداري تهران نيز در برخي پست‌هاي مديريتي استفاده شود، گفت: اما متکي بر خواست و اراده مردم انتظار مي‌رود در اين دوره وجه غالب انتخاب همکاران مربوط به اصلاح‌طلبان باشد.
آنچه در چند روز گذشته با فضاسازي در شبکه‌هاي اجتماعي بيشتر مورد سؤال قرار گرفت، انتصابات مديراني از سوی مديران مياني نجفي بود. مجموعه شهرداري تهران همواره چنين شرايطي را داشته که عملکرد و اقدامات و انتخاب‌هاي مديران مياني و شهرداران به پاي شهردار تهران نوشته مي‌شود. در هفته‌هاي اخير مديران زيادي در رده‌هاي شهرداران منطقه و فرامنطقه‌اي با گرايش‌هاي حتي اصولگرا جابه‌جا شده‌‌اند و البته کمتر خبر انتصابشان رسانه‌اي شده است، اما در برخي موارد اين انتصاب‌ها حساسيتي بيشتر پيدا مي‌کنند.  اگر مديران مجموعه روابط عمومي شهرداري که اقتضائا بيشتر هدف توجه‌ها هستند، براي انتخاب مديري براي زيرمجموعه خبري حساس خود توجه بيشتري داشتند، نتيجه انتخابشان به نمونه‌اي پرحاشيه با پرونده‌اي پرسؤال نمي‌رسيد که خيلي زود در واکنش به اعتراض‌ها تغيير کند! 
شهردار تهران با وجود انتصاب‌هاي نصفه‌ونيمه‌اي که تاکنون انجام داده هنوز وارد جريان اصلي کار خود نشده است. دوره برزخي که ماه‌هاست از دفتر شهردار تا پيمانکاران جزء شهرداري تهران را فراگرفته هنوز ادامه دارد و همه در حال ارزيابي موقعيت و فضاي جديد و برنامه‌هاي پيش‌رو هستند و کمتر اقدام به شروع بازي و تغييره مهره مي‌کنند. شهردار تهران در چنين فضاي مه‌آلودي با صلاحديدي که چندان براي ما هم روشن نيست، اقدامات اندکي انجام داده و هنوز نمي‌توان روي حرکت‌هاي بعدي او صحبت کرد. هنوز تغييرات جديد در جهت سياست‌هاي کلي که او در اظهاراتش مطرح کرده ديده نمي‌شود و انتصابات نيز در بسياري از موارد هم‌جهت با رويکردهاي جدي تأکيدشده نيستند. با وجود اين نجفي مي‌تواند با تغييرات ملموس ديگري نشان دهد مي‌داند مهره‌ها را کجا مي‌گذارد و بازي را خوب بلد است.

افزودن نظر جدید