افشاگری جنجالی زندانبان گوانتانامو

یک مامور بازداشتگاه گوانتانامو در گفت وگو با یک نشریه آمریکایی فاش کرد که ماموران سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) پس از کشتن سه تن از زندانیان این بازداشتگاه در ماه ژوئن(خرداد-تیر) سال 2006، مرگ آنها را خودکشی اعلام کردند.

به گزارش امید به نقل از ایرنا، 11 ژوئن(21خرداد) سال 2006 مسئولان بازداشتگاه گوانتانامو اعلام کردند که سه تن از زندانیان این بازداشتگاه به نام های «احمد سلامی»، «مانی شمعان ابو عطیبه» و «یاسر الزهرانی» به دلایل نامعلومی در سلول خود دست به خودکشی زده اند.

یکی از زندانبانان بازداشتگاه گوانتانامو به نام «جوزف هیکمن» روز پنجشنبه در گفت وگو با نشریه آمریکایی «وایس نیوز» گفت که در زمان مرگ این سه زندانی در بازداشتگاه حضور داشته است.

وی تاکید کرده در حالی که ماموران زندان هر چهار دقیقه به سلولها سرکشی می کنند، اینکه سه زندانی همزمان و در یک سلول اقدام به خودکشی کنند یک امر محال است.

این زندانبان همچنین توضیح داده است: امکان ندارد سه نفر در یک سلول زندان به طور همزمان و بدون دخالت دیگران بتوانند دست و پای خود را با طناب ببندند، در دهان خود تکه پاره های ملافه زندان را فرو کنند، صورت های خود را با ماسک بپوشانند و با استفاده از ملافه ها، خود را به سقف سلول زندان حلق آویز کنند.

به گفته وی، در بازرسی هایی که چند ساعت پیش از مرگ این زندانیان از سلول آنها به عمل آمد، هیچ نشانه ای از قبیل ملافه های پاره شده، طناب، ماسک و غیره که دال بر تصمیم آنها به خودکشی بوده باشد دیده نشده است.

هیکمن بدون اشاره به نام مامورانی که این زندانیان را به قتل رسانده اند، گفته است: در نهمین روز ماه ژوئن(19 خرداد) سال 2006 هنگام انجام وظیفه در این بازداشتگاه شاهد بوده که چگونه واگن حمل زندانیان هر چند دقیقه یکبار به بخش ویژه ای از این بازداشتگاه به نام «آلفا بلاک» که محل نگهداری زندانیان یاد شده بوده وارد شده و دقایقی بعد یکی از این زندانیان را به مقر ماموران 'سیا' در این بازداشتگاه منتقل می کرده است.

وی همچنین افزوده، ساعاتی بعد از انتقال زندانیان به دفتر ماموران سیا، دیده است که همان واگن در حالی که هر سه زندانی را حمل می کرده بازگشته و به جای رفتن به سلول زندانیان، در مقابل درمانگاه بازداشتگاه توقف کرده و حدود 10 دقیقه بعد همه نور افکن های بازداشتگاه به نشانه وضعیت اضطراری روشن شده و آژیرها به صدا درآمده اند.

به گزارش ایرنا، آذرماه امسال بعد از مدت ها کمیته اطلاعات سنای آمریکا پس از چهار سال و پس از حذف بخش های زیادی از مستندات شکنجه مظنونان اقدامات تروریستی توسط آژانس مرکزی اطلاعات این کشور، گزارشی 499 صفحه ای در رابطه با شکنجه ها و اقدامات غیرانسانی سازمان سیا برملا کرد. اقداماتی که به بهانه مبارزه با تروریسم و شناسایی عوامل حادثه حمله به برج های دو قلو مرکز تجارت جهانی صورت گرفته است.

افزودن نظر جدید