افزایش خوشبینی‌ها نسبت به حصول توافق

خوشبینی ها برای توافق جامع هسته ای میان ایران و گروه 1+5 افزایش یافته است. مقامات ارشد هیات های مذاکره کننده از پیشرفت در مذاکرات خبر می دهند.

به گزارش امید به نقل از فرارو، روزهای پایانی مذاکرات ایران و پنج قدرت جهانی برای رسیدن به توافق نهایی بر سر پرونده هسته ای ایران سپری می شود و هیات های دیپلماتیک در وین به شدت در تلاشند تا طرفین به توافق خوب دست یابند.

امروز محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کرد که مذاکرات روبه جلو است. در همین حال وزیر امور خارجه چین پس از حضور در وین اعلام کرد که احتمال دست یابی به توافق زیاد است.

وانگ یی گفت: «همه طرفین باید در این زمینه تلاش مثبت کنند و چین هم همچنان نقشی سازنده در این راستا ایفا خواهد کرد. ما معتقدیم باید به توافقی عادلانه و متوازن برسیم.»

مجید تخت روانچی معاون وزیر امور خارجه نیز درباره روند مذاکرات گفت: «در بعضی موضوعات جلسات کارشناسی به اتمام رسیده و مسائل به سطح معاونین آمده است که در این سطح در حال بحث در ان زمینه هستیم. البته رسیدگی به بعضی موضوعات در سطح کارشناسی ادامه دارد.»

روانچی احتمال داد که حل بعضی مسائل به جلسات وزیران بکشد و گفت: «احتمال می دهیم چند مسائل کلیدی بماند تا وزیران در روزهای آخر به آن رسیدگی کنند.»

لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه نیز در وین گفت: "درباره بعضی موارد پیشرفت داشته‌ایم، اما درباره بعضی‌ موضوعات دیگر هنوز نه."

امروز محمدجواد ظریف، با همتایان بریتانیایی، آلمانی و چینی خود و  فدریکا موگرینی دیدار کرده است.

خبرگزاری ها می گویند جان کری، ظریف و وزیر خارجه اطریش از کاترین اشتون رییس سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای حضور در وین دعوت کرده اند.

اشتون در توافق ژنو نقش بسیار مهمی ایفا کرد.

اما در تهران یوکیا آمانو مدیر کل اژانس بین المللی انرژی اتمی امروز با علی شمخانی دبیرشورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت و گو کرد.

شمخانی در دیدار با مدیرکل آژانس گفت: «هر گونه پیشنهادی که دارای کارکرد واقعی در زمینه ادامه پیشرفت صنعت صلح‌آمیز هسته‌ای و رفع غیرمشروط تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه باشد به طور قطع با نگاه مثبت جمهوری اسلامی ایران مواجه خواهد شد.»

حسن روحانی رییس جمهور نیز عصر امروز با آمانو دیدار کرد. به گزارش ایرنا روحانی در دیدار با مدیرکل آژانس راه حل‌هایی برای سرعت بخشیدن به مسائل مورد اختلاف، از جمله بررسی "فعالیت‌های گذشته" ارائه کرده است.

همچنین «محمد نهاوندیان» رییس دفتر رییس جمهوری اسلامی ایران، نیز در صفحه اینستاگرام خود، به مذاکرات هسته ای کشورمان با گروه 1+5 اشاره کرد و گفت: «همین که طرفین به منطق و اهداف مشترک دست پیدا کردند، دلیل کافی است که نسبت به آینده مذاکرات و حصول توافق خوشبین باشیم.»

نهاوندیان عصر پنجشنبه نوشت: «اگرچه کار مذاکرات هسته ی تمام نشده است، اما همین که به جای استفاده از زبان تهدید، اعمال نظرهای یک طرفه و اعمال مواضع یک جانبه، طرفین به منطق و اهداف مشترک دست پیدا کرده اند، دلیل کافی است که نسبت به آینده مذاکرات و حصول توافق خوشبین باشیم.»

افزودن نظر جدید