اظهار نظر عجیب یک تحلیل‌گر سیاسی اصول‌گرا

یک تحلیل‌گر اصولگرا در نوشتاری مدعی شد احمدی‌نژادیسم معلول و نتیجه دوران اصلاحات است.

به گزارش امیدنامه،، ناصر ایمانی، تحلیل‌گر سیاسی اصولگرا، در خبرآنلاین نوشت: «اصلاح‌طلبان یک بار وقتی سال ۷۶ در قدرت قرار گرفتند، تکبر و غرور در قدرت قرار گرفتن آنچنان در آنها بالا گرفت که رادیکالیسم به شدت سیاسی در کشور حاکم شد و این مسئله خود را به نوعی در قالب اباحه‌گری و تغییرات ایدئولوژیک نشان داد و به مرور تبدیل به اختلافات درونی اصلاح‌طلبان شد. بر همین اساس بود که بحث عبور از خاتمی مطرح شد و برخی بیان کردند آقای خاتمی از قطار اصلاحات پیاده شده و دیگر رهبر اصلاحات نیست بلکه رئیس دولت است.»

ایمانی در ادامه این نوشتار مدعی شده است: «از درون این رادیکالیسم افسارگسیخته جریان اصلاح‌طلب فردی به نام محمود احمدی‌نژاد پا به عرصه سیاست گذاشت. در واقع می‌خواهم بگویم پدیده احمدی‌نژادیسم معلول دوران اصلاحات است. اگر دوران اصلاحات به آن شکلی که در بین سال‌های ۷۶ تا ۸۴ گذشت نمی‌شد، یک چنین پدیده‌ای به نام احمدی‌نژاد در کشور فرصت مطرح شدن پیدا نمی‌کرد. یعنی مقصر اصلی حضور پدیده احمدی نژاد در قدرت جریان اصلاح‌طلب بود. این خاصیت در قدرت قرار گرفتن است.

اصولگراها نیز دچار این غرور در زمانی که قدرت به صورت مطلق در اختیار آنها قرار گرفت شدند. البته به نظر من اصولگرایان باز هم نسبت به جریان اصلاحات توسعه‌یافته‌تر بودند چون یکسری انتقاد از خود و انتقاد از درون داشتند ولی اصلاح‌طلبان در آن ۸ سال کمتر در این وادی افتادند. امروز نیز جریان اصلاح‌طلب مواجه با این موضوع است. یک سری پسمانده‌های رادیکالی در جریان اصلاحات هستند که ریشه در سال‌های ۷۶ و ۸۴ دارند و اصلاح‌طلبان نمی‌دانند با این افراد چه کنند.

افراد دیگری نیز در جریان اصلاحات هستند که به لحاظ ایدئولوژیک استحاله شدند و تمامیت حاکمیت نظام موجود سیاسی را قبول ندارند. تعداد دیگری تلاش می‌کنند خود جریان اصلاح‌طلب را به معنای واقعی و منطقی آن احیا کنند و در عین حال وضعیت به گونه‌ای شود که جریان اصلاحات از جریان رادیکال و جریان استحاله شده فاصله بگیرد و مرزبندی روشنی داشته باشد. از طرفی نسل جدید اصلاحات نیز وارد صحنه سیاسی شدند که اینها خیلی همخوانی با سنتی‌های اصلاح‌طلب اعم از رادیکال و غیر رادیکال ندارند.

مثل افرادی که با لیست امید به مجلس و شورای شهر راه یافتند. در مجموع اگر یک تب‌سنج در بدن جریان اصلاحات بگذاریم الان این جریان دوران خوبی را سپری نمی‌کند. امروز اختلافات زیادی در میان اصلاح‌طلبان در موضوع نوع بسته شدن لیست‌ها وجود دارد. بخشی از این اختلاف نظرها ناشی از در قدرت بودن است که اصلا خصلت در قدرت بودن این است. بخشی از اختلافات ناشی از عدم پالایش جریان اصلاح‌طلب است.

ما فراموش نکردیم در چهار سال نخست اول دولت آقای خاتمی برخی از اصلاح‌طلبان چون به لحاظ ایدئولوژیک تغییر ماهیت دادند. در مجموع عملا امروز تلاش برای قرار دادن همه نیروهای درون این جریان داخل صف کاری محال است. حالا این وضعیت نابسامان درون جریان اصلاحات است به این وضعیت باید دولت آقای روحانی را هم اضافه کرد. اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ و سال ۹۶ از نامزدی حمایت کردند که امروز سر کار است اما مشی کاملا اعتدالی و محافظه‌کارانه پیش گرفته است. این رویکرد و مشی اعتدالی و محافظه کارانه اساسا با نوع رویکرد آقای روحانی در مناظره های انتخاباتی و همین طور توقعاتی و انتظاراتی که جریان اصلاحات از او داشت کاملا متفاوت است. الان اصلاح طلبان از یک طرف ماندند با این طیف های مختلف درون جریان اصلاحات چه کار کنند. از طرف دیگر رابطه جوانان جریان اصلاحات با نسل قبل از خودشان منقطع است و فقط با نسل اول بر سر قدرت آمدند چگونگی حل این وضعیت انقطاع نسلی هم به محل چالش بدل شده است. سومین معضل اصلاح طلبان نیز تعریف نوع رویکردشان با دولت آقای روحانی است. برای همین الان در مجموع حال اصلاحات خوب توصیف نمی شود و پیش بینی هم نمی کنم که این حال با توجه به نکات یادشده رو به بهبود رود.

اصلاح طلبان عمدتا در طی سال های گذشته از طریق پرخاشگری و مطرح کردن خطرات جریان مقابل بود که استمرار حیات می داد. یعنی حیات سلبی داشت، الان که جریان اصولگرا هم از قدرت فاصله گرفت و در نوعی خلسه سیاسی فرو رفته است اصلاح طلبان ماندند چه کار کنند که این اختلافات درونی شان را بتوانند طبق معمول سالیان گذشته با مطرح کردن خطرات جریان مقابل رفع رجوع کنند تا خودشان را زنده نگه دارند و اتحادشان را حفظ کنند.»

افزودن نظر جدید