"اسد" رئیس جمهور سوریه شد+واکنش اتحادیه ارویا

بر اساس نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه بشار اسد برای یک دوره هفت ساله دیگر رییس‌جمهوری این کشور شد.

به گزارش  امید به نقل از ایسنا،، بشار اسد که به مدت 14 سال رییس‌جمهوری سوریه بود، با کسب 88.7 درصد آرا معادل 10 میلیون و 319 هزار و 703 رای، پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه شد.

محمد جهاد اللحام، رئیس مجلس سوریه با اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری سوریه اعلام کرد: بشار اسد با به دست آوردن اکثریت آرا به عنوان رئیس جمهور جدید سوریه برای هفت سال دیگر انتخاب شد.

وی افزود: حسنان النوری با 500 هزار و 279 رای (3.8 درصد) نفر دوم و ماهر عبدالحفیظ حجار با 372 هزار و 301 رای (3.2 درصد) نفر سوم در انتخابات ریاست جمهوری سوریه شده است.

کمیته عالی قضایی انتخابات ریاست جمهوری سوریه پیش از این در بیانیه‌ای اعلام کرد: از 15 میلیون و 840 هزار و 575 نفر که در انتخابات سوریه واجد شرایط رای دادن بودند 11 میلیون و 634 هزار و 412 نفر در انتخابات شرکت کرده‌اند.

میزان مشارکت مردم سوریه در انتخابات 73.42 درصد بوده است همچنین میزان آرای باطله نیز 3.8 درصد بوده است.

از سوی دیگر اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای  انتخابات  ریاست جمهوری سوریه را غیر مشروع خوانده و از دولت سوریه خواسته است تا گفت وگوهای واقعی را در پیش گیرد.

به گزارش تسنیم،بیانیه اتحادیه اروپا درباره انتخابات ریاست جمهوری سوریه به شرح زیر است:

انتخابات تاریخ 3 ژوئن را نمی توان یک رای گیری دموکراتیک واقعی تلقی کرد؛ یک قانون انتخاباتی ناقص یک سری شرایط هویتی را تحمیل کرده است که این الزامات بیشتر مردم سوریه که در حال زندگی در مناطقی تحت کنترل مخالفان در این کشور هستند را از توانایی رای دادن محروم می کند؛ این قانون همچنین نامزدهای مخالف تبعیدی را از مخالفت با رئیس جمهور بشار اسد باز می دارد و دسترسی به منابع جایگزین اطلاعات انتخاباتی را مسدود می سازد.

«اخضر ابراهیمی» نماینده ویژه سابق سازمان ملل و اتحادیه عرب (در امور سوریه) برگزاری چنین انتخاباتی را در کشوری که در میان یک جنگ داخلی به سر می برد، مورد انتقاد قرار داده است و به اسد تاکید دارد تا از تلاش برای انتخاب مجدد (توسط مردم سوریه به عنوان رئیس جمهور) خودداری کند زیرا چنین کاری پروسه سیاسی را که با ژنو یک آغاز شده است، به خطر می اندازد.

در ادامه این بیانیه بدون اشاره به حمایت غرب از شورشیان سوری و تلاش برای ناآرام کردن سوریه و با ادعای اینکه نظام سوریه به عملیات های نظامی که به مرگ بیش از 150 هزار نفر و آوارگی 6.5 میلیون نفر و بر جای گذاشتن 2.5 پناهنده شده ادامه داده، آمده است که هر انتخاباتی در سوریه باید در چارچوب یک پروسه سیاسی واقعی که مورد توافق جامعه بین المللی است، برگزار شود.

در این بیانیه آمده است که اتحادیه اروپا انتخابات سوریه را غیرقانونی و عاملی برای تضعیف تلاش های سیاسی به منظور یافتن راه حلی جهت پایان بخشیدن به درگیری های وحشتناک در سوریه می داند.
اتحادیه اروپا در پایان بیانه خود از نظام سوریه خواسته است تا بار دیگر در مذاکرات سیاسی واقعی که شرایطی را برای ابراز انتظارات واقعی مردم سوریه فراهم می کند، شرکت کند.

افزودن نظر جدید