استقبال اصلاح طلبان از حضور عارف در انتخابات مجلس

رئیس اسبق دانشگاه علامه طباطبایی می گوید روحانی به استادان دانشگاه تلنگری زد تا بدانند فضا عوض شده است و گوی و میدان برای اظهارنظر اساتید دانشگاه که در مسائل کشور حساس هستند فراهم است و می توانند نظرات خود را بگویند.

به گزارش امید به نقل از نامه نیوز،نجفقلی حبیبی در مورد احتمال حضور محمدرضا عارف در انتخابات مجلس دهم، گفت: من در مورد حضور عارف در انتخابات مجلس خبری نشنیده ام، اما در صورت حضور وی در انتخابات مجلس اصلاح طلبان استقبال خواهند کرد، چرا که یک شخصیت علمی بزرگ است و سابقه سیاسی خوبی دارد.

وی در مورد ائتلاف اصلاح طلبان با محوریت محمدرضا عارف نیز گفت: اصلاح طلبان برای عارف احترام خاصی قائل هستند، اما در مورد سرلیست بودن عارف و یا ائتلاف اصلاح طلبان با محوریت وی نمی توان در حال حاضر قضاوت کرد.

حبیبی هم چنین در مورد احتمال ائتلاف عارف با جریان اعتدال در انتخابات مجلس دهم با بیان این که برای داوری در این امور بسیار زود است، تصریح کرد: در این رابطه اول باید دید چه کسانی به میدان می آیند و پس از آن تصمیم گیری کرد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در مورد نحوه برخورد دولت روحانی با مخالفان خود و سخنرانی حجت الاسلام حسن روحانی در دانشگاه شهید بهشتی، تاکید کرد: باید دید سخنان آقای روحانی از چه جهتی بیان شده است، حسن روحانی پیش از این عنوان کرده بود که مخالفان دولت را نقد کنند و امروز نیز حرفی را خلاف گذشته نزده و مخالفان را از بیان انتقادات نهی نکرده است.

وی افزود: من از صحبت های روحانی این برداشت را داشتم که حسن روحانی از استادان دانشگاه که در حوزه های مختلف سیاسی، روابط بین الملل و اقتصاد صاحب نظر هستند توقع دارد تا در مورد توافق هسته ای نظرات خود را بیان کنند.

این استاد دانشگاه به تغییر فضای جامعه دانشگاهی در دولت جدید اشاره کرد و گفت: در گذشته به دلیل اینکه دولتمردان خوششان نمی آمد و از طرفی خود را نخبه می دانستند، استادان دانشگاه کمتر در مورد مسائل کشور اظهارنظر می کردند.

وی تصریح کرد: روحانی به استادان دانشگاه تلنگری زد تا بدانند فضا عوض شده است و گوی و میدان برای اظهارنظر اساتید دانشگاه که در مسائل کشور حساس هستند فراهم است و می توانند نظرات خود را بگویند.

رئیس اسبق دانشگاه علامه طباطبایی درباره هجمه هایی به وزارت علوم می شود اظهارکرد: در گذشته عده ای بوده اند که امتیازهای ویژه ای داشتند و با تغییراتی که در وزارت علوم صورت گرفته این امتیازهای خاص از بین می رود.

حبیبی با بیان این که ما از انتقادهای سازنده استقبال می کنیم، اما مخالفان مستند صحبت نمی کنند و حرفهایی می زنند که جنبه سیاسی دارد گفت: باید اندیشه های افراطی کنار گذشته شود و اگر افراد مستدل صحبت کنند، وزارت علوم هم می تواند پاسخ بدهد.

حبیبی گفت: انتصاب های که در دانشگاه صورت گرفته مثبت بوده و دانشگاه ها با آرامش بیشتری کار علمی خود را انجام می دهند و نه تنها آسیبی به پیکره آموزش و پرورش وارد نشده است بلکه دانشگاه ها به سرعت کار خود را پی می گیرند.

وی با اشاره به پذیرش بدون کنکور دانشجویان گفت: چندی پیش معاون وزیر علوم اعلام شد که سه هزار دانشجو بدون کنکور وارد مقطع دکترا شده اند که این یک فاجعه است و هیچ جای دنیا چنین اتفاقی نمی افتد، مقطع دکترا هم پرهزینه است و هم دانشجویان باید کار علمی انجام بدهد و صلاحت علمی داشته باشد.

رئیس پیشین دانشگاه علامه طباطبایی گفت: بسیاری از کسانی این گونه وارد دانشگاه شدند، خیلی زود هم استادیار و استاد شدند و وزارت علوم می خواهد این مسائل را سامان بدهد و بر اساس مبانی علمی عمل کند.

وی با اشاره به اینکه مخالفان باید رویکرد جدید وزارت علوم را قدر بدانند گفت: نباید از این روش ها با تندی انتقاد کرد.

حبیبی در مورد دانشجویان ستاره دار نیز گفت: بسیاری از این افراد دانشجویانی بودند که صلاحیت تحصیل را داشتند و به دلیل افراطی گری مسئولان از تحصیل محروم شدند و به جای آنان عده ای صلاحیت علمی نداشتند وارد دانشگاه ها شدند.

حبیبی تصریح کرد: محروم کردن این افراد از حق تحصیل به دلیل اختلاف سلیقه سیاسی با گروه های دیگر از حق به دور است.

وی همچنین به انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: پس از انتخابات فضای کشور تغییر کرده و مردم با انتخاب خود تغییر را انتخاب کرده اند و درک این تغییر و احترام به رای مردم خیلی سخت نیست و این افراطی گری ها بیشتر به خود منتقدان ضربه می زند و جایگاه شان را در میان جامعه متزلزل می کند.
 

افزودن نظر جدید