محمدرضا عارف در نطق میان دستور:

از استاد شریعتی آموختم سرمایه هر کسی حرف‌هایی است که برای نگفتن دارد نگفتن بد نیست اما دروغگویی قابل قبول نخواهد بود/نظام مدیریتی کشور پیر و فرتوت است/کشورداری سلیقه‌ای مانع پیشرفت شده است

رئیس فراکسیون امید تاکید کرد: باید اختلافات را کنار بگذاریم و تنگ‌نظری‌ها و اختلافات قومی و قبیله‌ای را که دل‌ها را تنگ کرده کنار گذاشته و دست به دست هم بدهیم و محصورین را به جامعه برگردانیم.

به گزارش امیدنامه ،دکتر محمدرضا عارف در نطق میان دستور در صحن علنی مجلس گفت: ۴۰ سال است که به عنوان خدمتگزار شما مردم و امروز به عنوان وکیل شما دغدغه‌هایتان را مجدانه پیگیری می‌کنم. هرچند که ما هم نقد جدی داریم و من هم وضعیت موجود را در شأن ایران و ایرانی نمی‌دانم اما همچنان امیدوارم.

وی تاکید کرد: همواره اصل سوم قانون اساسی را مورد توجه قرار داده‌ام و می‌دانم که تبعیض‌های ناروا و مشکلات اقتصادی و رفع فقر و حل مشکل مسکن و کار و شغل و بهداشت و تامین حقوق افراد و تامین امنیت غذایی باید برای همه ایجاد شود. امروز با تحقق کامل آنها فاصله داریم اما این دغدغه‌ها باعث شده که این مطالبات را در اولویت‌هایی تحت عنوان تحقق گفت‌وگوی ملی، بازگشت ایرانیان به داخل کشور، چرخش چرخ زندگی مردم، ایجاد نشاط اجتماعی، حل بحران‌های محیط زیستی و آبی، جوان‌سازی مدیریت کشور و نوسازی نظام اداری مطرح کنند.

تاکید بر تقویت و توسعه گفت‌وگوی ملی

وی افزود: متاسفانه هنوز تا تحقق این امر فاصله داریم، این فاصله با آرمان‌های انقلاب در کنار دغدغه‌های مردم سبب شده تا امروز پیشنهاد کنم مطالبات زیر را در اولویت قرار دهیم و متعهد شویم که این اولویت‌ها را مجدانه پیروی کنیم. نخست تقویت و توسعه گفت‌وگوی ملی است؛ این روزها که استکبار جهانی علیه جمهوری اسلامی بسیج شده و پروژه انزوای اقتصادی ایران را دنبال می‌کند بیش از هر زمان دیگری لازم است خود تحریمی و خودزنی داخلی را کنار بگذاریم.

عارف تاکید کرد: کشورداری سلیقه‌ای مانع پیشرفت شده است، تنگ نظری‌های حزبی، جریانی و قبیله‌ای دل‌ها را از هم دور کرده است لذا کدورت ها را کنار گذاشته و آغوش خود را باز کنیم، همه باید دست به دست هم داده و محصورین و دلسوزین انقلاب را به آغوش جامعه بازگردانیم.

رئیس فراکسیون امید تصریح کرد: ایرانیان خارج از کشور سرمایه های ارزشمند کشور هستند، هنرمندان، نخبگان و سرمایه داران و دانشمندان ایرانی هرجا باشند، پاره تن ما هستند. درهای کشور را برای بازگشت آنان بگشاییم چه بسیار دانشمندان و هنرمندان و کارآفرینانی که در غربت از دست می دهیم و بعد از مرگشان در رسانه ها از آنان تجلیل می کنیم. این درد مزمن جامعه را بدون جستجو در احوال یکدیگر و با ترویج تحمل تفاوت ها و تاکید بر نقاط مشترک درمان کنیم و نقطه عطف و تحولی را در تاریخ کشورمان رقم بزنیم. بگذاریم تمام دوست داران عزت و سربلندی ایران برای پیشرفت ایران تلاش کنند.

وی در خصوص چرخش چرخ زندگی و کسب و کار مردم گفت: اینکه مردم بخواهند شغلی آبرومند داشته باشند حق مسلم آنهاست و این میسر نمی‌شود مگر آنکه منابع محدود را به سمت خانواده‌های آسیب‌پذیر سوق دهیم و باید بتوانیم کسب و کارها و همه طیف‌ها را اداره کنیم و نهادهای قضائی و همچنین سرمایه‌گذاری‌ها را در این راستا به کار ببندیم.

عارف خاطرنشان کرد: سطح نشاط اجتماعی در ایران به شدت سقوط کرده است. شادی و نشاط اجتماعی حق طبیعی مردم و بزرگ‌ترین سرمایه اجتماعی هر جامعه‌ای است.

وی با اشاره به موضوع تماشای فوتبال توسط خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها گفت: این موضوع را نباید به یک بحران لاینحل تبدیل کنیم.

رئیس فراکسیون امید مجلس  افزود: امروز با بحران‌های زمینی و آبی و خاک و هوا مواجه هستیم. باید اقداماتی صورت گیرد که از تمام ظرفیت‌های کشور و منطقه و دیپلماسی سازنده با کشورهای منطقه استفاده کنیم و از اقدامات امنیتی و اطلاعاتی بی‌مورد نسبت به دانشمندان پرهیز کنیم. همچنین باید اعتراضات آبی و زیست‌محیطی مردم شنیده شود تا بتوانیم این مشکلات را حل کنیم.

وی با بیان اینکه نظام مدیریتی کشور پیر و فرتوت شده است، بر جوان‌سازی در مدیریت کشور تاکید کرد و گفت: تجربه سال‌ها خدمت به من آموخت که بهترین سرمایه توسعه جوانان عالم و بهترین سیاست سپردن امور به دست جوانان متخصص و با انگیزه است. نظام مدیریتی کشور پیر و فرسوده شده است. همه ما باید با افتخار پلی باشیم برای مدیریت جوانان و برای جوان شدن نظام خسته مدیریت اجرایی کشور. از همین‌رو از طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان حمایت می‌کنیم و امیدواریم با اجرای این طرح پوست اندازی مناسبی در مدیریت اجرایی کشور رخ دهد و حلقه بسته و خسته مدیریتی در کشور شکسته شود و هوای تازه به جان نظام مدیریتی کشور بدمد.

عارف تاکید کرد: از استاد بزرگوار دکتر علی شریعتی آموخته‌ام که سرمایه هر کسی حرف‌هایی است که برای نگفتن دارد. به راستی که سکوت دردمندانه بالاترین فرارهاست. نگفتن بد نیست اما دروغ‌گویی به هر بهانه‌ای توجیه پذیر نیست. در طول چهار دهه خدمت‌گزاری به مردم صدای انتقادها را شنیده‌ام و آنچه که امروز مطرح کردم فشرده و خلاصه‌ای از انتظارات مردم است. مردم از غوغاها و تنش‌های ما خسته هستند. در روزهایی که بلند صحبت کردن در رسانه‌ها جذابیت دارد توجه به زیرساخت‌ها و در آرامش به زیربناها پرداختن جسارت و شهامت می‌خواهد. امروز فکر می‌کنم پیگیری مطالبات فوق جزو اولویت‌ها و زیرساختی‌ترین امور است که باید به آنها بپردازیم.

افزودن نظر جدید