ارجاع بی مورد بیماران از بیمارستان دولتی به خصوصی آفت طرح تحول سلامت است

دکتر امیر علیجانی مدیر نظارت و ارزشیابی و مشاور مدیرعامل بیمه آتیه سازان حافظ از بازدید دکتر مرتضی ادیانی مدیر عامل بیمه آتیه‌‎سازان حافظ، معاونان و مدیران این شرکت از بیمارستان محب‌مهر خبر داد.

به گزارش امیدنامه به نقل از روابط عمومی بیمه آتیه سازان حافظ دکتر امیر علیجانی در مورد هدف از بازدید از بیمارستان محب‌مهر گفت: هدف ازبازدید این بیمارستان که یکی از بیمارستان‌های طرف قرارداد شرکت بیمه آتیه سازان حافظ است بررسی و ارزیابی نحوه سرویس دهی و کیفیت خدماتی بود که بیمارستان به بیمه‌شدگان طرف قرارداد شرکت آتیه سازان حافظ ارائه می‌کند که این مطلب همواره از دغدغه های جدی مدیران شرکت می‌باشد.

وی با بیان اینکه در این بازدید مدیر عامل شرکت از چندین نفر از بیماران بستری در بخش‌های مختلف بیمارستان که عمدتا بیمه‌شدگان شرکت بودند عیادت و در جریان سیر درمان ایشان قرار گرفت، ادامه داد: بیماران از نحوه خدمات رسانی بیمارستان رضایت داشتند منتها گلایه عمده  آنها از محدودیت سقف تعهدات شرکت‌های  بیمه‌گذار بود.

مدیر نظارت و ارزشیابی بیمه آتیه سازان حافظ افزود: به طور مثال بیمه شدگان صندوق بازنشستگی کشوری که یکی از شرکت‌های بیمه‌گذار است سقف تعهدات خود برای بیمه تکمیلی درمان بیمه شدگان را برای اعمال جراحی تخصصی و فوق تخصصی تا سقف 14 میلیون تومان و سایر اعمال جراحی و طبی تا سقف 7 میلیون تومان تعیین کرده است، در حالی که ممکن است هزینه‌های که یک بیمار برای درمان پرداخت می‌کند به مراتب بیش از آن شده باشد، بنابراین  بیمه تکمیلی آنها(یعنی آتیه سازان حافظ) تنها می‌تواند بخشی از هزینه‌ی پرداختی بیمه‌شدگان را جبران کند.

علیجانی تصریح کرد: سقف‌های تعیین شده برای تعهدات مانع از جبران هزینه‌های درمان مردم می‌شود.

وی با بیان اینکه ما محدودیت منابع مالی بیمه‌گذاران را درک می‌کنیم، اظهار کرد: قطعا خدمت رسانی کامل به بیمه‌شدگان یک آروزی ملی است.

مشاور مدیر عامل بیمه آتیه سازان حافظ گفت: امیدورایم با بهبود وضعیت دولت و رونق فضای کسب و کار و تامین منابع توسط بیمه گذران شرایط به سمتی برود که این موانع برداشته شود و بسته‌های خدمتی بیمه‌شدگان طرف قراداد آتیه سازان حافظ نیز ارتقاء یابد.

علیجانی همچنین از عملکرد برخی افراد در بیمارستان‌های دولتی که بیماران را از دریافت خدمات دولتی محروم و آنها را به بیمارستان‌های خصوصی معرفی می‌کنند انتقاد کرد و افزود: در این بازدید با بیمارانی رو به رو شدیم که از بیمارستان‌های دولتی به سمت این مرکز معرفی شده بودند.

وی با بیان اینکه این موضوع نگران کننده است، ادامه داد: بسیاری از این بیماران از سرویس دولتی که هزینه کمتری دارد به مراجعی منتقل شده بودند که هزینه های زیادی را به آنها تحمیل می‌کرد که عمدتا خارج از توان آنها بود.

مدیر نظارت و ارزشیابی بیمه آتیه سازان حافظ تاکید کرد: این شیوه آفت نظام درمان و سلامت است و با اهداف طرح تحول سلامت مغایرت دارد، هدف از اجرای طرح تحول سلامت کاهش و به صفر رساند خروج هزینه‌های درمان از جیب مردم بوده اما ظاهر همچنان دست‌های پیدا و پنهان بیماران را سرگردان کرده‌اند.

وی گفت: لازم است نظارت بر عملکرد مراکز دولتی با دقت بیشتری انجام شود.

افزودن نظر جدید