روحانی:

ارتش با آنکه سیاست را خوب می‌فهمد وارد بازی‌های سیاسی نشده است/ در هیچ فسادی نامی از امیران ارتش وجود ندارد

رئیس‌جمهور گفت: ارتش با آنکه سیاست را خوب می‌فهمد در بازی‌های سیاسی وارد نشده و به دستور امام بخوبی عمل کرده است.

به گزارش امیدنامه به نقل از ایلنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز در رژه روز ارتش گفت: روز ارتش جمهوری اسلامی ایران که امسال مصادف با آغاز ماه شعبان و ماه میلاد ائمه هدی و به ویژه سالار شهیدان امام حسین و حضرت ولیعصر و روز پاسدار است.

وی با بیان اینکه ارتش و سپاه برای خدمت به مردم در راه صلح کنار هم بودند، اظهار داشت: ایثار و فداکاری ارتش و سپاه برای اعتلای ایران بوده است. روز ارتش و روز پاسدار را به ارتش سپاه بسیج و ناجا و خانواده شهدا و جانبازان و آزادگان و ایثارگران و فرماندهی نیروهای مسلح تبریک می گویم.

رییس شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: از آغاز انقلاب تا امروز هر کجا غرور افتخار پیروزی صبر و مقاومت مطرح بوده، نام ارتش هم مطرح بوده است. ارتش با انگیزه انضباط اخلاق و آموزش کافی و سلاح‌های پیشرفته و مدرن همواره نیروی بازدارنده برای جمهوری اسلامی بوده است.

روحانی با اشاره به اینکه وظایف ارتش در قانون اساسی همانند حراست از تمامیت ارضی، حفظ استقلال نظام و دفاع از کشور است، تصریح کرد: ارتش این وظایف را به خوبی فراموش نمی‌کند و سرلوحه برنامه خود قرار می دهد. ارتش با ابتکار و خلاقیت خود چه در دفاع مقدس و چه بعد از آن، در کنار سایر رزمندگان و آمادگی کافی نشان داده کشور در برابر توطئه‌ها دارای بازوی توامندی است.

وی ادامه داد: ارتش در مسیر قانون و انضباط وظایف خود را بدون منت انجام داده و در برابر وظایف خود از ملت و دولت جایگاهی نخواسته و در پی انجام وظیفه خود بوده است.

رییس جمهور با اشاره به وصیت امام خاطرنشان کرد: ارتش با آنکه سیاست را خوب می‌فهمد در بازی‌های سیاسی وارد نشده و به دستور امام بخوبی عمل کرده است.

روحانی اضافه کرد: گاهی نام ارتش با فساد در رژیم طاغوت همراه می‌شد اما امروز در هیچ فسادی نامی از امیران ارتش وجود ندارد. این به معنای پاکی و اخلاص ارتش است.

روحانی گفت: ما نیازمند ارتش و سپاهی قوی و بسیجی آماده هستیم چراکه ما در یک منطقه بسیار حساس به سر می‌بریم. منطقه حساس غرب آسیا یا خاورمیانه. آنجایی که در طول ۴۰ سال گذشته ما شاهد توطئه‌های مختلف بوده‌ایم و بیشرمانه هرگاه قدرت‌های خارجی حضور یافتند از نفت و منابع این سرزمین و از حساب و ذخایر این منطقه نام برده‌اند.

رئیس جمهور ادامه داد: ما در یک منطقه ساده‌ای در جهان زیست نمی‌کنیم در این منطقه حساس می‌بینیم در اطراف ما قدرت‌های مختلف و متجاوز لانه کرده‌اند و حضور دارند و برخلاف همه قوانین در منطقه دخالت می‌کنند.

رئیس شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: کشورهای متجاوز بدون مجوز سازمان ملل و منشور آن و بدون توجه به قواعد بین‌المللی خودسرانه به کشوری تجاوز می‌کنند و گروهک‌های تروریستی را به عنوان منافع خود قرار داده‌اند.

روحانی اظهار داشت: کشور ما نیازمند نیروی مسلح و مقتدر و بازدارنده است تا هم در برابر توطئه‌ها بایستد و هم به تروریست‌ها اجازه ندهد که به این سرزمین چشم طمع داشته باشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: اگر در ۴۰ سال گذشته ملت ما پیروز بوده است آن در سایه ارتشی قوی و سپاهی مقتدر و بسیجی آماده و نیروی انتظامی آماده به کار بوده است. همواره ملت پشتوانه نیروهای مسلح ما بوده و مردم در کنار نیروهای مسلح بوده‌اند و نیروهای مسلح در کنار مردم.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: اگر به سال ۵۸ برگردیم سالی که امام این روز را به نام روز ارتش نامگذاری کردند مردم برای حمایت از ارتش شعار "مردم فدای ارتش" را سرمی‌دادند و ارتشیان می‌گفتند "ارتش فدای ملت" که این شعارها ادامه راهی است که ما در آن قرار داریم.

روحانی با بیان اینکه ما توانسته‌ایم در ثبات و امنیت منطقه نقش اساسی ایفا کنیم، گفت: امروز ایران و نیروهای مسلح ما بیشتر از هر وقت دیگر تاثیرگذار هستند و همانند نیروهای سیاسی ما که به دنبال تنش نبوده‌اند نیروهای مسلح ما نیز به دنبال صلح و ثبات هستند.

وی با اشاره به آیاتی از قرآن گفت: قرآن به ما آموخته که صلح و ثبات توام با قدرت امکانپذیر است و در سایه قدرت و اقتدار مشروع است که می‌توان به ندای صلح دیگران پاسخ مثبت داد.

رئیس جمهور تاکید کرد: همواره کشورهایی احداث اقتدار می‌کنند که به نیروی بومی خود متکی باشند. کشورهای منطقه ما نباید به دنبال اقتدار عاریه‌ای از سوی قدرت‌های بزرگ یا یک رژیم نامشروع در این منطقه باشند. اقتدار واقعی از آن نیروهای مسلحی است که به حمایت مردم وظیفه خود را انجام می‌دهند.

روحانی تصریح کرد: ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب با همه توان و قدرت به هر تجهیزی که برای دفاع از این کشور نیاز داشته باشند و هر سلاحی که نیاز داشته باشند دولت فرهیختگان، صنعتگران و شرکت‌های دانش‌بنیان در کنار آنها خواهند بود.

روحانی گفت: ما به دنیا می‌گوییم هر سلاحی که نیاز داشته باشیم تولید می‌کنیم و یا تهیه می‌کنیم و منتظر سخن و موافقت نظر مثبت آنها نبودیم، نیستیم و نخواهیم بود.

رئیس جمهور تاکید کرد: به کشورهای منطقه می‌گوییم که اساس کار ما حسن همجواری است که یعنی همسایگی خوب و ما می‌خواهیم برای هم همسایه‌های خوبی باشیم و ما قصد تجاوز نداریم.

روحانی یادآور شد: همانطور که رهبری در روز بعثت گفتند ما نیازی نداریم به منافع و سرزمین دیگران تجاوز کنیم. ما کشوری بزرگ با منابعی بسیار هستیم. ایران هیچ‌گاه کشوری متجاوز نبوده و همواره به کمک دولت‌ها و ملت‌ها به پا خواسته است.

رئیس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: ما خواستار روابط برادرانه با همسایگان هستیم و تجهیزات ما علیه شما نیست بلکه برای بازدارندگی و به دنبال تقویت نیروهای مسلح خود هستیم.

رئیس جمهور خطاب به قدرت‌های بزرگ گفت: منطقه را پر از باروت نکنید و برای دلارهایی که می‌خواهید منطقه را به تاراج نبرد و منطقه را از سلاح‌های خود پر نکنید چراکه سلاح‌های شما نه می‌تواند آورنده استقلال باشد و نه می‌تواند ترسی را برای ملت‌های بزرگ همانند یاران به وجود آورد. ذخایر منطقه را تاراج نکنید و کارخانه‌های اسلحه‌سازی خود را روزبه‌روز توسعه ندهید.

روحانی تاکید کرد: تنها راه در پایان این است که مذاکره سیاسی برای حل مشکلات و برای دستیابی به رفتاری مسالمت‌آمیز داشته باشیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: ما توان دفاعی خود را توام با تنش‌زدایی ادامه می‌دهیم و می‌دانیم نیروهای مسلح ما برای دفاع از کشور خود آماده هستند.

رئیس جمهور در پایان گفت: درود خود را به امام و شهیدان ارتش و سپاه و سایر نیروها و همه عزیزانی که توانسته‌اند به خوبی از کشور و حیثیت ما دفاع جانانه کنند نثار می‌کنیم.

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید