آیت الله امجد: این همه دروغ و تهمت و افترا نشان بی تقوا شدن جامعه است/اگر اختیار داشتم به غار مي‌رفتم، تا نه چیزی ببینم و نه چیزی بشنوم

آیت الله محمود امجد، استاد اخلاق و عرفان، در سخنانی در مراسم شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان که در مجتمع آموزشی روشنگر برگزار شد؛ با قرائت آیه شریفه «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنظُرْ نَفْسٌ مَّا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ»(اى کسانى که ایمان آورده ‏اید از خدا پروا دارید و هر کسى باید بنگرد که براى فردا [ى خود] از پیش چه فرستاده است و [باز] از خدا بترسید در حقیقت ‏خدا به آنچه مى ‏کنید آگاه است )، تقوا را مهم ترین عامل نجات انسان و جامعه دانسته و ابراز داشت: این چیزی که به نام اسلام در جامعه وجود دارد، با اسلام واقعی خیلی فاصله دارد .

به گزارش امید به نقل از جماران، ايشان با تذکر این که امروز معیارهای حق و باطل عوض شده است؛ تأکید کرد: باید همواره حرف حق را بگوییم. اسلام در جامعه نیست. امروز معیارهای حق و باطل عوض شده است. زن هایی که در برابر باطل بایستند، مرد هستند. و مردانی که در برابر باطل نمی ایستند، نامردند. یک یاعلی(ع) جامعه و انسان را تغییر مي‌دهد. اما یاعلی(ع) گفتن هزینه دارد. وی با اشاره به این روایت امام علی (ع) که “لو احبنی جبل لتهافت” اگر کوهی مرا دوست داشته باشد پاره پاره خواهد گشت! گفت: با یک یاعلی(ع) واقعی، کوه تکه تکه مي‌شود.

استاد امجد با اشاره به کمرنگ شدن تقوا در جامعه به طرح این پرسش پرداخت که: این همه تهمت و دروغ در جامعه کم است؟ این همه افترا در جامعه کم است؟ ايشان با تأکید بر این که باید برای جلوگیری از این مسائل پای هر منبری که مي‌روید، ذکر «بسم الله الرحمن الرحیم» بگویید، گفت: تقوا در جامعه خیلی کمرنگ شده است. افراد باتقوا در جامعه زیاد هستند، اما جامعه رنگ تقوا ندارد. این همه دروغ و تهمت و افترا نشان بی تقوا شدن جامعه است.

وی همچنین یادآور شد: قطعا در جامعه اختلاف سلیقه وجود دارد، اما باید تعامل باشد.

وی در ادامه با انتقاد از برخی از مراسم های مذهبی که امروز در جامعه شیوع پیدا کرده است، افزود: انسان باید به دنبال حقیقت باشد. این که به دنبال آن باشیم که جامعه یا حزب و امثال این‌ها چه مي‌گویند، باطل است. متاسفانه روح اسلامی در برخی از عزادارای ها و تشییع جنازه ها و روضه خوانی ها وجود ندارد. باید در راستای پذیرش حق، شکنجه های دنیا را تحمل کنیم، اما ما شکنجه های آخرت را نمی توانیم تحمل کنیم.

وی با یادآوری این که امیر مومنان که خود «قسیم النار و الجنه» است، از آتش جهنم بیمناک است؛ گفت: آنگاه ما چطور از آتش جهنم نمی هراسیم؟ نترسیدن از آتش جهنم، عرفان نیست. عرفان معنایی جز قرآن ندارد. باید به قرآن بازگردیم.

استاد امجد در ادامه با اشاره به دوری از هوی و هوس و لزوم تقوا و اخلاص در جهت قرب به پروردگار گفت: یک عمر با هوای نفس زندگی کرده ایم. بسیاری از منبر های ما از روی هوای نفس بوده است. باید همگی از هوای نفس توبه کنیم. تمام اخلاص اجتناب از محرمات است. وی گفت: این عمامه به خودی خود پارچه است و علم و تقوا نمی آورد. آنچه اهمیت دارد تقواست.

این مدرس حوزه علمیه با تأکید بر اهمیت مطالعه قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه افزود: همه آنچه که برای نجات بشریت لازم است در این سه کتاب آمده است. کافی است این کتاب ها را در هر جای دنیا مطالعه کنیم تا به اسلام راستین خودتان پی ببرید. اگر من بد هستم، یا کسی مثل من بد است؛ این ربطی به دین ندارد. اگر همه دنیا کافر شدند، شما مسلمان باشید. اگر همه دنیا هم کافر شدند با تکیه بر این سه کتاب مي‌توانید دین خودتان را حفظ کنید و کسی نمی تواند شما را از دین منحرف کند.نسخ شفا بخش تمام بشریت در قرآن و نهج البلاغه و صحیفه سجادیه است.توجه کنیم که همیشه عده ای چاپلوس اطراف قدرت هستند. اما ما باید رضایت خداوند مد نظرمان باشد. «بک یا الله» را تنها برای خدا بگوییم.

آیت الله محمود امجد با اشاره به ارزش والای شب قدر و عنایت خداوند به آمرزش گناهان ادامه داد: امیرالمومنین راه آخرت را سخت و طولانی مي‌داند. دعا انسان را از این سختی نجات مي‌دهد. دعا بخوانید؛ چراکه یک انسان شناسی کامل در دعاها وجود دارد. خدا و پیامبر خدا ما را دوست دارند. اگر به جهنم برویم، شیطان خوشحال مي‌شود و اگر به بهشت برویم، پیامبر خوشحال مي‌شود.
وی با اشاره به اهمیت خضوع در برابر پروردگار و دوری از کبر و گناه فرمود: بسیاری از علما و فضلا و آیات در درگاه خداوند خاضع بودند و گریستند. علما مي‌خواستند «آدم» شوند. باید خدابین باشیم؛ نه خودبین. کربلا رفتن خوب است. «بک یا الله» گفتن خوب است. اما مغز این رفتار مهم است. اگر در همه عالم بگردید امثال علمایی مانند علامه طباطبایی، آیت الله بهجت، آیت الله بروجردی و… را تنها در مکتب تشیع پیدا مي‌کنید.

وی با اشاره به آفات و ناهنجاری های جامعه، دین گریزی را از پیامدهای تبلیغ و اشاعه نادرست دین و برخی کج روی ها دانست و تصریح کرد: هرکس کوچکترین زحمتی برای ما کشیده است و کوچک ترین خدمتی به ما و به بشریت کرده است، نسبت به ما حق دارد. انشاالله خداوند هرکسی را که به جامعه بشریت خدمت مي‌کند سرافرازکند. باید بدانیم که به هرکسی که خدمت مي‌کند و کار مثبتی انجام مي‌دهد، ولو اینکه محالف ما باشد و یا حتی مسلمان نباشد، باید کمک کرد. ضمن اینکه باید از مشکلات هم انتقاد کرد.

استاد امجد در پایان گفت: ما باید دست به دست همدیگر بدهیم. چرا که جامعه ما فلج شده است. آدم از این همه ناهنجاری دق مي‌کند و مي‌خواهد بمیرد. خداوند شاهد است که من اگر اختیار داشتم به غار مي‌رفتم، تا نه چیزی ببینم و نه چیزی بشنوم. همه ما باید توبه کنیم. ما بد دین هستیم. ما باعث شده ایم تا جوانان دین گریز شوند. انشاالله به حق این شب های عزیز مشکلات جامعه و خصوصا جوانان مرتفع شود.

افزودن نظر جدید