آیت‌الله هاشمی رفسنجانی: تحریم‌ها پدر مردم را در آورده/ اکثر مردمی که مزدبگیر هستند تحریم‌ها استخوان‌های آنها را خرد کرده

رئیس تشخیص مصلحت نظام صبح امروز در مراسم رونمایی از کتاب تاریخ جامع ایران که در مرکز دایرةالمعارف بزرگ اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: تاریخ‌نویسان بسیاری تلاش داشتند و تاریخ‌های گوناگون نوشتند اما لازم بود که مجموعه‌ای از تاریخ جامع ایران نوشته شود که این اقدام لازم انجام شد و جایی بسی خرسندی دارد. روزگار همسان نیست و رفتارها متفاوت است و این تاریخ احتیاج به نقد دارد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: کمی از تاریخ می‌دانم اما تخصص ندارم و فکر می‌کنم تحصیلات و زندگی من ابعاد دیگری دارد. اما امروز می‌خواهم به موضوع به هم رسیدن اسلام و ایران بپردازم و این همکاری منحصر به دو مرجع نبوده است یونانیان و ایرانیان و کمی عرب‌ها در این همکاری سهم داشتند.
 
وی با بیان اینکه اسلام از ظرفیت ایران و ایرانیان خوب استفاده کرده است،‌گفت: بعد از پیدا شدن تاریخ اسلام و آغاز وحی در سرزمینی که تمدن نداشته است -جزیرةالعرب- با آغاز وحی سرنوشت و آینده بشریت تحت تاثیر وحی قرار گرفت.
 
رئیس تشخیص مصلحت نظام گفت:‌ در زمان وحی ایران مرکز علمی مهمی به نام جندی‌شاپور که شاید نشانه‌های آن در کلام پیامبر می‌توان پیدا کرد.
 
وی افزود: عزم به تعبیر پیامبر اسلام دارای دفینه بوده است که باید این دفینه‌ها از بین برده شود تا میدان‌داری کند و تعامل بین اسلام و ایران از جندی‌شاپور شروع شده و بعدها به بیت‌الحکمه بغداد رسید و بعد جنگجویان صلیبی به غرب رسید.
 
وی با بیان اینکه زبان اسلام حق و استدلال است نه تهاجم و جنگ گفت: شروع و ختم جندی‌شاپور در تاریخ مشخص نیست و بعد از میلاد حضرت مسیح این جهاد علمی ایرانیان آغاز شد و از نظر مکانی این ْآغاز در بهترین نقطه جغرافیایی ایران شکل گرفت و در دو سه قرن بعد از اسلام ادامه داشت.
 
آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه رد پای تعامل را در در طول تاریخ می‌توان دید، گفت: دو حدیث از حضرت رسول وجود دارد که به اهمیت علم می‌پردازد نخست اینکه اگر علم در چین باشد بروید و آن را پیدا کنید و دوم اینکه فرمود اگر علم در ثریا هم باشد ایرانیان آن علم را به دست می‌آورند.
 
وی با بیان اینکه پیامبر جندی شاپور آشنا بود گفت:‌ گروهی از اعراب در اسکندریه آموزش دیدند حتی طبیب پیامبر آموزش دیده و ایرانی بود به همین دلیل پیامبر جندی شاپور را می‌شناخت.
 
وی سپس به روایت دیگری از تاریخ پرداخت و گفت: لشکر اسلام در ادامه فتح ایران به جندی شاپور رسیدند و مدت‌ها پشت درهای جندی شاپور ماندند و اینکه امان‌نامه‌آی از طرف لشکر اسلام رسید و درها باز شد وقتی لشکر اسلام وارد جندی‌شاپور رسید پرسیدند چرا درها بعد از مدت‌ها باز کردید که آنان پاسخ دادند شما امان‌نامه‌ای دادید فرمانده متحیر شد و گفت کدام اما‌ن‌نامه! که غلامی به نام مکنف گفت من امان‌نامه فرستادم و فرمانده نمی‌دانست چه کار کند چون حدیثی از پیامبر بود که مسلمانان امت واحده هستند به همین دلیل به خلیفه دوم نامه نوشتند و خلیفه جواب داد امان‌نامه را بپذیرید که این تعامل باعث شد که دانشمندان اسلام را بپذیرند و گفتند این چه دینی است که به حرف غلام گوش می‌دهند و تعامل می‌کنند.
 
ایت الله هاشمی رفسنجانی سپس به ذکر روایتی از تاریخ معاصر پرداخت و گفت: من به خوبی به یاد دارم که امام به یکی از شخصیت‌های مهم کشور که پاره تن او بود گفت درست نیست فقط حدیث بخوانیم و بگوییم دین روایت است باید اطاعت کنیم.
 
وی ادامه داد:‌ اسلام حقیقتاً با عقل کار می‌کند و در جزیرةالعرب که هیچ کس دنبال سواد نبودند اولین وحی به پیامبر می‌گویند بخوان و دانش نیز با عقل همراه است و اگر عقل انسان آزاد شود انسان می‌تواند به جاهای ناشناخته سفر کند.
 
رئیس تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: بیت‌الحکمه بعد از آغاز تا 200 سال به ترجمه پرداخت چون در آغاز دانشی نبود و بعد از 200 سال دانشمندانمان به تحقیق پرداختند و محققان به نامی در جهان اسلام ظهور کردند که بعدها دانش این محققان به غرب رسید تا غرب به تمدن و پیشرفت دست یابد و ما به راه دیگر رفتیم و دچار انحطاط شدیم.
 
وی افزود: در حال حاضر ما میلیون‌ها فارغ‌التحصیل داریم و از‌ آنها هزاران دانشمند در ایران و سراسر دنیا به فعالیت می‌پردازند که باعث افتخار است.
 
آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: یکی از افسران دوران جنگ برای من تشریح کرد که ما در نقطه حساس جغرافیایی هستیم و ایران از نظر موقعیت جغرافیایی و استراتژیکی قلب جهان است.
 
وی با بیان اینکه عده‌ای پیدا می‌شوند که تعامل با دنیا ذلت‌بار به شمار می‌آورند، گفت: دست از شعارهای کم محتوا بردارید شعارهای که جلوی پیشرفت را می‌گیرد هر جا لازم بود باید با جهان تعامل داشته باشید.
 
وی افزود: تعاملی که امام می‌خواست ایجاد کند در آن انحرافی پیدا شد که باید این انحراف را به نحوی حل کنیم. ایران ما از هیچ حرف و مذاکره‌ای نباید بترسد. پیامبر گفت اگر یکی از مشرکین آمد و می‌خواست حرف شما را بشنود اجازه دهید منطق شما را بشنود.
 
وی گفت: عده‌ای حرف‌های عجیب و غریب می‌زنند که ما می‌‌خواهیم خودمان به دانش دست پیدا کنیم و این در حالی است که تحریم‌ها پدر مردم را در آورده است اکثر مردمی که مزدبگیر هستند تحریم‌ها استخوان‌های آنها را خرد کرده است.
 
رئیس تشخیص مصلحت نظام گفت: تحریم‌های بسیار بزرگی اکنون کشور ما با آن مواجه است و دلیل شرعی نداریم که با هیچکس نتوانیم حرف بزنیم خود پیامبر که طبیب همه تاریخ بود طبیب ایرانی داشته است.
 
هاشمی افزود:‌ البته این حرف‌های همه ملت ایران نیست حرف‌های عده‌ای محدود هستند که تریبون و قدرت دارند و این حرف‌ها مشکل‌ساز هستند.
 
وی گفت: ما باید به نقطه مشترک با دنیا برسیم و به عقل جمعی دنیا برسیم ولی این محدود کار را به جایی رسانده‌اند که دانشگاه بزرگ دانشجویان ایرانی نمی‌پذیرند که کشورمان به دانش آنان نیاز دارد.
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ما باید راهی برای تعامل با دنیا باز کنیم عقل و شرع اجازه می‌دهد افراط‌گری و خشکی هیچ وقت جواب نمی‌دهد. اسلام از مجموعه‌ای از دین و عرفان و مسائل بسیار اساسی است که تا قیامت می‌تواند این آموزه‌ها ادامه پیدا کند. 

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید