محمدرضا عارف در مسجد سید الشهداء تهران:

آمده‌ام تا دیگر پدر خانواده‌ای شرمنده فرزندش نشود/باید اعتماد ایرانیان خارج از کشور را جلب کرد

کاندیدای اصلاح طلب انتخابات ریاست جمهوری با اظهار نگرانی از نرخ بیکاری در کشور گفت:در حال حاضر بیشتر بیکاران ما را جوانان تحصیل کرده اختصاص می‌دهند که بیکاری در آنان دو برابر دیگران است. بنابراین باید این معضل حل شود چرا که اگر حل نشود هزینه‌های بیشتری را خواهیم داد.

محمد‌رضا عارف معاون اول دولت اصلاحات و کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که در جمع نمازگزاران مسجد سید‌الشهدا(ع) واقع در خیابان امامزاده عبدالله حضور یافته بود، طی سخنانی اظهار داشت: مسجد همواره پایگاه اصلی انقلاب بوده و سهم عظیمی در پیروزی انقلاب اسلامی و همچنین در 8 سال دفاع مقدس داشت.

وی به فلسفه هدفمندی یارانه‌ها اشاره کرد و افزود: یارانه‌ها برای این هدفمند شد که همه افراد سهم خود را به طور مساوی استفاده کنند چرا که برخی اوقات یک فرد برخوردار 40 برابر یک فرد غیربرخوردار از یارانه‌ها استفاده می کرد.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: ما باید سازمان تامین اجتماعی تضمین‌شده‌ای ایجاد می‌کردیم تا امروز مردم برای هزینه‌های درمانی خود مجبور نشوند 70 درصد این هزینه‌ها را از جیب خود بپردازند چرا که طبق سند چشم‌انداز، ما باید کاری کنیم که مردم در هزینه‌های درمانی فقط 20 درصد هزینه‌ها را متقبل شوند.

عارف با تاکید بر اینکه با رونق تولید، وضعیت بیکاری کاهش می یابد، گفت: در سال 90 به خاطر اینکه وضعیت صنعت و تولید در یک حالت نیمه تعطیل قرار گرفته بود، 200 هزار فرصت شغلی را از دست دادیم.

معاون اول دولت خاتمی معتقد است که گرانی‌ها علاوه بر آثار اقتصادی، آثار روانی دیگری نیز بر جامعه می‌گذارد که این آثار روانی به مراتب خطرناک‌تر از آثار اقتصادی آن است.

وی با انتقاد از رواج  پدیده کم فروشی که از آن به عنوان نکبت کم فروشی یاد کرد  به نرخ تورم در کشور اشاره کرد و  با بیان اینکه به دنبال تک رقمی کردن تورم هستم، خاطرنشان کرد: 160 کشور دنیا تورمی یک رقمی دارند و ما جزو معدود کشورهایی هستیم که تورم ما دو رقمی است.

عارف با بیان اینکه آمده‌ام مشکلات را حل کنم، اظهار داشت: آمده‌ام تا دیگر پدر خانواده‌ای و یا پدربزرگی شرمنده فرزند و نوه‌اش نشود.

وی با تاکید بر اینکه ما 650 تا 700 میلیون دلار فروش نفت داشتیم، گفت: باید ثبات و رونق اقتصادی ایجاد شود و به دنبال آن تولید را افزایش و تامین اجتماعی را فعال کنیم که همه اینها باید در هدفمندی یارانه‌ها ایجاد می‌شد.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: پرداخت نقدی یارانه‌ها با اقراض از بانک مرکزی بود که نتیجه‌اش تورم افسارگسیخته که به گفته خودشان 33 درصدی است به وجود آمد اما این تورم در برخی کالاهای اساسی 80 درصد است.

عارف گفت که باید نرخ ارز تک‌نرخی شود چرا که از سال 81 تا 87 ارز تک‌نرخی در کشور حاکم بود.

وی با بیان اینکه ما در دولت اصلاحات نفت را بشکه‌ای 10 دلار فروختیم و 700 هزار فرصت شغلی ایجاد کردیم، تاکید کرد: نفت، درآمد دولت نیست بلکه ثروت ملی است و دولت‌ها فقط مجازند این ثروت ملی را به ثروت مبدل و اشتغال تبدیل کنند.

وی اولویت اول دولت خود را معیشت دانست و یادآور شد: گفتمان ما گفتمان معیشت است که کنترل گرانی از شاخص‌های آن است. ما برنامه‌ریزی کردیم در زمان کوتاهی ابتدا تورم و گرانی را کنترل کنیم و با دخالت دولت اقتصاد رونق و چرخ‌های تولید به راه بیفتد که نیازمند پرداخت سهم تولید از هدفمندی یارانه‌ها است.

این نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوی، اضافه کرد: ما در سال 83 جشن خودکفایی گندم گرفتیم اما در سال 91 حدود 5/6 میلیون تن گندم وارد کردیم بنابراین است وقتی تولید می‌خوابد، تقاضا را نمی‌شود کم کرد بنابراین یا باید تولید و یا وارد کنیم.

وی با بیان اینکه ما دنبال رونق اقتصادی هستیم، تاکید کرد: باید پول‌های سرگردان، صرف تولید بازار کسب و کار شود. این پول‌ها امروز در بازارهای واسطه‌ای و صرف خرید ارز، طلا و دلار می‌شود.
معاون اول دولت خاتمی معتقد است که کسانی که در بازارهای واسطه‌ای دلار خریدند، از کسانی بودند که برای اولین بار شکل دلار را می‌دیدند، بنابراین کاغذ دلار در ایران است اما آمریکا از آن سود می‌کند.

عارف با بیان اینکه باید اعتماد ایرانیان خارج از کشور را جلب کرد، گفت: دلیل پیروزی انقلاب پشتوانه رهبری انقلاب، سرمایه عظیم مردمی و انباشت سرمایه اجتماعی بود. ما باید سرمایه اجتماعی را اضافه کنیم، چرا که این جهت‌گیری یک انقلاب مردمی است.

وی افزود: برای رسیدن به اهداف و سند چشم‌انداز نیازمند سرمایه اجتماعی هستیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه به دنبال یک رقمی کردن تورم هستیم، گفت: امیدواریم بتوانیم با رونق اقتصادی تورم را کنترل کنیم.

عارف با بیان اینکه هدفمندی یارانه‌ها را دنبال خواهند کرد، گفت: باید اشتباهات و نواقص هدفمندی یارانه‌ها را مورد بررسی قرار دهیم،‌چرا که باید قدرت خرید مردم با هدفمندی یارانه‌ها افزایش یابد.

وی گفت که باید شرایط لازم برای ایجاد شغل فراهم شود و برای اینکه از هر خانواده یک نفر شغلی پایدار و زندگی قابل قبول داشته باشد، نیازمند به یک میلیون شغل در سال هستیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اظهار نگرانی  از نرخ بیکاری در کشور تصریح کرد: در حال حاضر بیشتر بیکاران ما را جوانان تحصیل کرده اختصاص می‌دهند که بیکاری در آنان دو برابر دیگران است. بنابراین باید این معضل حل شود چرا که اگر حل نشود هزینه‌های بیشتری را خواهیم داد.

عارف همچنین به نرخ بیکاری در بانوان نیز اشاره و خاطرنشان کرد: نرخ مشارکت زنان در حال حاضر 13 درصد است درحالی که نرخ مشارکت مردان 65 درصد است. جوانان دختر زیر 29 سال ما با نرخ بیکاری 49 درصدی دست و پنجه نرم می‌کنند و نیاز به شغل دارند چرا که امروز با یک حقوق یک زندگی را نمی‌توان چرخاند.

وی با بیان اینکه به جای مسکن مهر ماندگار را در نظر داریم، اظهار داشت: به جای اینکه مسکن را در منطقه‌ای بنا کنیم که از خدمات شهری دور باشد، در بافت‌های قدیمی نیز می‌توانیم بنا کنیم، البته با مقاوم‌سازی چرا که ما بر روی گسل‌های بسیار خطرناکی قرار داریم که نیازمند مقاوم‌سازی است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان با تاکید بر اینکه امسال ما باید یک حماسه سیاسی و به دنبال آن یک حماسه اقتصادی ایجاد کنیم، گفت: باید رئیس جمهوری انتخاب شود که از حقوق به حق ملت شریف ایران در مجامع بین‌المللی دفاع کند بنابراین شما جوانان و مردم شریف ایران بررسی کنید و به اصلح رأی بدهید.

افزودن نظر جدید