آماری از پرونده های محرمانه مجلس

17452 شکایت در عمر چهارساله مجلس نهم به کمیسیون اصل 90 ارجاع شده بود که بررسی 243 فقره آنها ناتمام مانده است و به همین کمیسیون در مجلس دهم واگذار خواهد شد.همچنین حدود 610 پرونده با طبقه بندی محرمانه تشکیل شده که 350 فقره آن بررسی و مختومه شده و 265 پرونده همچنان جاری است.

 

به گزارش امیدنامه به نقل از خبرانلاین، حسین آذین عضو هیات رییسه کمیسیون اصل نود  در پاسخ به سوالی که به عملکرد کمیسیون متبوعش در دوره 4 ساله مجلس نهم اشاره داشت، گفت: کمیسیون اصل نود قانون اساسی بر اساس قانون اساسی به طور مستقیم می تواند از ایرادات هر سه قوه تحقیق کند. این موضوع شامل شکایات مردمی و فعالین در قوای سه گانه نیز می شود.

وی افزود: بعد از تشکیل کمیسیون اصل نود در مجلس نهم با حضور 8 عضو ثابت، کمیته های 5 گانه ای شامل کمیته فرهنگی و اجتماعی، کمیته اقتصادی، فنی و عمرانی، کمیته سیاسی و نظامی، کمیته قضایی و کمیته مجلس و امور ویژه تشکیل شد که هر کدام پرونده ها و شکایات واصله مربوط به سازمان ها، نهادها و وزارت خانه های مرتبط به خود را مورد بررسی قرار می دادند. در عین حال کمیته خاصی نیز تشکیل شد که برای بررسی شکایات و پرونده های حوزه سلامت اداری بود.

کل شکایات واصله به کمیسیون اصل نود مجلس نهم: 17452

نماینده مردم رفسنجان و انار همچنین اظهار کرد: کل شکایات وارده به کمیسیون اصل نود در دوره نهم مجلس 17 هزار و 452 فقره بوده که از این تعداد 11 هزار و 804 فقره در صلاحیت کاری کمیسیون تشخیص داده شده و مکاتبات با مراجع ذی ربط در خصوص این شکایات صورت گرفته است. شاکیانی نیز که پرونده های آنها در حوزه کاری ما نبوده راهنمایی شدند که برای حل مشکل خود باید به چه مرجعی رجوع کنند.

به گفته وی، 12 هزار و 977 فقره جوابیه اعم از واسطه ای یا قطعی به ثبت رسیده و هزار و 667 پاسخ دستگاه ها به شاکیان ارسال شده و آنها راهنمایی شدند که با این پاسخ ها در ادامه باید چه کنند. برای این منظور حدود 6 هزار و 347 فقره نامه راهنمایی به شاکیان ارسال شده است.

آذین خاطر نشان کرد: از نامه های ارسالی به دستگاه ها که موظف بودند ظرف یک ماه پاسخ دهند حدود 5 هزار و 129 فقره پاسخ دریافت نشده که نامه پیرو داده شده، 510 شکواییه به دلیل فقدان آدرس یا تکراری بودن بایگانی شده، 243 فقره شکواییه نیز هم اکنون در دستور کار کمیته های کمیسیون قرار دارد.

350پرونده محرمانه مختومه/ 6 گزارش قرائت شده در صحن علنی

وی ادامه داد: حدود 610 پرونده با طبقه بندی محرمانه تشکیل شده که 350 فقره آن بررسی و مختومه شده و 265 پرونده همچنان جاری است.

این عضو هییت رییسه کمیسیون اصل نود مجلس همچنین گفت: در مجلس نهم 79 شکواییه از طرز کار مجلس و نمایندگان مجلس به کمیسیون واصل شد که جهت بررسی به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان ارسال شد. از این میان 52 فقره پس از بررسی و رسیدگی مختومه شده و 18 فقره در دست بررسی است.

آذین با اشاره به گزارش های ارجاع شده از کمیسیون اصل 90 به صحن علنی مجلس، تصریح کرد: در این دوره 7 گزارش جهت قرائت از تریبون مجلس در اختیار هیات رییسه قرار داده شده که نهایتا 6 گزارش قرائت شده و به اطلاع عموم رسیده است. این گزارش ها عبارتند از گزارش «عدم رعایت موارد قانونی ابلاغ قانون و دستور انتشار در روزنامه رسمی و عدم ابلاغ برخی از قوانین مصوب مجلس از سوی رییس جمهور»، گزارش «ایرادات وارده بر طرز کار دولت در نحوه احیا و چگونگی تشکیل جلسات و تصمیم گیری شورای عالی حفاظت محیط زیست و رعایت نکردن قوانین آن»، گزارش «وضعیت خودروهای وارداتی»، گزارش «ارزیابی عملکرد دولت در حمایت و دفاع از حقوق اتباع ایرانی آسیب دیده از اقدامات کشورهای خارجی»، گزارش «عملکرد دولت در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها» و گزارش «عملکرد وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون فوتبال با موضوع فساد در فوتبال».

به گفته وی گزارش از «وضعیت آلایندگی بنزین های تولیدی صنایع پتروشیمی» اگرچه از سوی کمیسوین اصل نود آماده شده بود اما در صحن مجلس قرائت نشد.

گزارش از مسکن مهر و سازمان حج به مجلس دهم واگذار شد

نماینده مردم رفسنجان در مجلس تاکید کرد: در حال حاضر دو گزارش «بررسی عملکرد دولت در مسکن مهر» و «طرز کار سازمان حج و زیارت» آماده است که پس از تصویب در صحن کمیسیون، برای قرائت به هیات رییسه مجلس آماده شده است اما به دلیل نبود زمان کافی در روزهای پایانی عمر مجلس نهم، قرائت آن به مجلس دهم موکول خواهند شد.

وی با بیان اینکه 132 پرونده مهم در مجلس نهم وجود داشته که در کمیسوین اصل نود مورد بررس قرار گرفته است، به برخی از آنها اشاره کرد و افزود: از جمله پرونده های قابل توجه مطرح شده پرونده ممانعت سازمان صدا و سیما از حسابرسی توسط سازمان حفاظتی، تعیین تکلیف قانون سازمان تعزیرات حکومتی، عملکرد دیوان محاسبات کشور، زمین خواری در منطقه هشتگرد و لواسانات،بررسی عملکرد سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، بررسی عملکرد شرکت سهامی دارویی کشور، نحوه واگذاری شرکت مخابرات ایران، بررسی برداشت های غیر مجاز از حساب ذخیره ارزی، بررسی عملکرد سازمان خصوصی سازی، بررسی قاچاق چای خارجی، بررسی طرح شبنم، نحوه ایجاد دانشگاه ایرانیان، بررسی اختلاس در بانک تجارت کرمان، تخلفات در بازارچه های مرزی، پرونده شرکت های وابسته و رژیم صهیونیستی، بررسی پرونده عفاف و حجاب و ... است.

این نماینده مجلس خاطر نشان کرد: برخی از این 132 پرونده مهم هنوز نهایی نشده و احتمالا به کمیسیون اصل نود مجلس دهم ارجاع خواهد شد.

آذین در ادامه گزارش خود اظهار کرد: کمیسیون اصل نود به منظور تعامل با دستگاه های کشور و آگاهی از عملکرد و برنامه های آنها و در عین حال جهت بررسی پرونده های مطروحه در کمیسیون، حدود 48 نشست با مسئولان نهادها، سازمان های مربوطه در قوای سه گانه و همه وزرای دولت برگزار کرده است. به طور کلی در دوره نهم مجلس 10 هزار و 288 نفر اعم از شاکی و متشاکی به کمیسیون دعوت شده و در جلسات حضور پیدا کردند.

وی یادآور شد: نشست های ویژه ای نیز با رییس قوه قضاییه و رییس مجلس برگزار شده و اعضای کمیسیون از مناطقی همچون منطقه پارس جنوبی، عسلویه، تاسیسات هسته ای فوردو و نطنز و شهرهای دماوند، کرج، فیروزکوه، بندرعباس، بوشهر، زاهدان، اهواز، ایلام، ماهشهر، کرمانشاه، مشهد، سنندج، کرمان و مناطق شمالی کشور جهت بررسی پرونده های مطروحه بازدید داشته اند. در عین حال هیچ یک از اعضای کمیسیون در دوره چهار ساله سفر خارجی نداشته است.

243 پرونده ناتمام در کمیسیون وجود دارد

این عضو هییت رییسه کمیسیون اصل نود با اشاره به 243 پرونده باقی مانده در کمیته های کمیسیون متبوعش گفت: در کمیته فرهنگی و اجتماعی 160 پرونده، در کمیته اقتصادی، فنی و عمرانی 22 پرونده، کمیته سیاسی و نظامی 43 پرونده، کمیته قضایی 58 پرونده و کمیته مجلس و امور ویژه 14 پرونده باقی مانده که بررسی آنها نهایی نشده و در دست بررسی هستند.این موارد نیز به مجلس دهم ارجاع داده می شود.

 

افزودن نظر جدید