آقای باهنر عذرخواهی کنید!

راي سياه در كشورمان يعني كسي كه نظام و اسلام را قبول ندارد و طرفدار آمريكا و اسراييل است. شايد پنج ميليون باشد.»

به گزارش امیدنامه  به نقل از فرارو،این پاسخ محمدرضا باهنر، فعال سیاسی اصولگراست که در گفت وگوی با روزنامه قانون به زبان آورده است. وقتی از او سوال شده است که چه می توان کرد که تا افرادی که پای صندوق های رای نمی‌آیند با نظام همراه شوند؟ می گوید 30 درصدی که در انتخابات رای نمی‌دهند را نباید تحلیل کرد. او در بخشی از پاسخ خود دو جمله جنجالی به کار می برد و می گوید: رای سیاه یعنی رای طرفدار آمریکا و اسرائیل که شاید تعداد آن 5 میلیون نفر باشد. استفاده از این ادبیات شاید کمی از سوی باهنر که برای جریان سیاسی اصولگرانقش لابی‌من را ایفا کرده کمی عجیب و غریب به نظر می‌رسید.

علی تاجرنیا، فعال سیاسی اصلاح‌طلب هم همین نظر را دارد. او  می‌گوید: من بیان این صحبت ها را از فردی که در عرصه سیاست باسابقه است عجیب و غیرمنتظره می دانم. بدترین نوع مواجهه نخبگان و سیاستمداران این است که نگاه آنها به مردم کشورشان بیگانه انگارانه باشد؛ چیزی که متاسفانه در سخنان آقای باهنر کمی مشهود است.

او ادامه می دهد: متاسفانه ما این نوع ادبیات و رفتارهای تحقیرآمیزی را این روزها از چهره های اصولگرا، بعضی از چهره های مذهبی و ائمه جمعه زیاد می بینیم. این نوع ادبیات بدون شک شکاف بین مردم و مسئولان را بیشتر می کند. اگر واقعا آقای باهنر معتقدند در ایران 5 میلیون نفر طرفدار آمریکا و اسرائیل هستند باید از ایشان پرسید که این 5 میلیون نفر، چه ترکیب جمعیتی دارند. آیا این 5 میلیون نفر کسانی نیستند که در زمان جمهوری اسلامی متولد شده اند یا پرورش یافته اند؟ اگر این گونه باشد بیشتر از آنکه باید 5 میلیون نفر را مقصر دانست باید نظام را مقصر دانست که نتوانسته است شهروندانی که در بدو تولد تحویل گرفته را به آرمان های کشور خود وفادار تربیت کند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب می گوید: چنین سخنانی درست و صحیح نیست. بخش عمده ای از افرادی که در انتخابات شرکت نمی‌کنند، ممکن است اینگونه تصور کنند که حضور دیگران در انتخابات کفایت می کند. الزاما اینگونه نیست که افرادی که در انتخابات شرکت نمی کنند معاند باشند یا نظام را قبول نداشته باشند. بخشی از آنها نیز منتقد به حساب می آیند. متاسفانه در سالهای اخیر از هر حضور مردم، چه در انتخابات، چه در راهپیمایی ها تفسیر به رای شده و این اصلا برای مردم قابل پذیرش نیست که حضورشان به نفع جریان خاصی مصادره شود. حتی افرادی در کشورند که ممکن است به نظام معتقد نباشند اما این افراد هم شهروندان ایران هستند و باید از حقوق برابر با دیگر شهروندان برخوردار باشند. به این ترتیب این گونه سخنان، نه تنها برداشتی کاملا نادرست و بیان آن نیز خطایی بزرگ است بلکه نشان دهنده یک نوع شکاف بین مسئولان و مردم است.

تاجرنیا با بیان اینکه دوره استفاده از این ادبیات گذشته است می گوید: این سخنان برای آقای باهنر یک امتیاز منفی به حساب می آید. خصوصا آنکه ایشان یکی از سابقه داران جناح اصولگرا محسوب می شود. یادمان باشد که ایشان یکی از افرادی بودند که آقای احمدی نژاد را به جناح اصولگرا تحمیل کردند و هشت سال سیاه را برای کشور رقم زدند. بهتر است آقای باهنر به جای آنکه مردم را به طرفداری آمریکا و اسرائیل متهم کند به خاطر حمایت و مطرح کردن احمدی نژاد که دولتش نتیجه ای جز انهدام ظرفیت های اقتصادی، مالی و انسانی کشور نداشت از مردم عذرخواهی کند.

افزودن نظر جدید