«عبور از روحانی»، خوابی که اصولگرایان برای جدایی روحانی از اصلاح طلبان دیده‌اند

پس از طرح سناریوهای مختلفی از جمله «دولت انتقالی» و همچنین هدف اصلاح طلبان برای «فتح سنگر به سنگر» قدرت و «حرکت با چراغ خاموش»، هفته نامه اداره سیاسی سپاه پاسداران این بار مدعی برنامه «گام به گام» احزاب و چهره‌های اصلاح طلب برای «فتح» مجلس شورای اسلامی و همچنین مجلس خبرگان رهبری شده و تاکید کرده که آن‌ها پس از تحقق این موارد قصد «عبور از روحانی» را دارند.

به گزارش امید به نقل از عصر قانون، هفته نامه صبح صادق طی مقاله‌ای در شماره اخیر خود تحت عنوان «فتنه گران در رویای بازگشت به قدرت»، انتخابات ۱۳۹۲ و پیروزی حسن روحانی را «سرآغازی برای عملیاتی کردن بازگشت به قدرت» اصلاح طلبان و اجرای برنامه «گام به گام» آن‌ها دانسته است.

ارگان سیاسی سپاه در این مقاله اصلاح طلبان را به «سهم خواهی از دولت و نفوذ در بدنه اجرایی کشور» متهم و تاکید کرده که «در این مسیر بیش از هر جای دیگر چشم طمع به وزارتخانه‌های فرهنگی چون وزارت آموزش‌وپرورش و علوم‌وفناوری بود. حتی برخی شواهد از تشکیل کمیته‌ای برای در اختیار گرفتن قطعی وزارتخانه کلیدی علوم و فناوری حکایت داشت، چراکه در سناریوی بازگشت به قدرت، مدیریت فضای دانشگاه نقش کلیدی داشته و سهم قابل ملاحظه‌ای برای فعالیت جنبش دانشجویی در نظر گرفته شده است.»

این نشریه که تحت نظارت نماینده مقام معظم رهبری در سپاه منتشر می‌شود، با ابراز نگرانی از این موضوع اضافه کرده که «این سناریو متأسفانه همچنان با تلاش برای نفوذ افراد وابسته به این جریان در سطوح میانی مدیران وزارتخانه‌های مختلف در حال دنبال شدن است که باید به این حرکت خزنده حساس بود.»

صبح صادق مدعی شده که «تلاش برای تطهیر فتنه‌گران و سران فتنه»، «انسجام بدنه اجتماعی» و «فعال‌سازی احزاب» از جمله برنامه‌های اصلاح طلبان دربرنامه «گام به گام» برای بازگشت به قدرت است.

به نوشته این نشریه «این جریان برای بازگشت به قدرت به‌شدت نیازمند بازسازی تشکیلاتی است، از این رو فعال‌سازی احزاب منفعل و راه‌اندازی تشکیلات جدید و پوست‌اندازی حزبی را در دستور کار خود قرار داده است که در همین راستا، می‌توان به فعال شدن حزب اعتماد ملی، مجمع روحانیون مبارز، حزب کارگزاران سازندگی و… و آغاز به کار حزب ندای ایرانیان اشاره کرد.»

ارگان سیاسی سپاه با این مقدمات ادعا کرده است که «همه این اقدامات فتنه‌گران با هدف فتح مجلس دهم و خبرگان پنجم و تحقق «رویای بازگشت به قدرت» در این ایام دنبال شده است. موفقیتی که اگر در اسفندماه ۹۴ محقق شود، آنگاه مرحله نهایی «عبور از روحانی» نیز در انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم کلید خواهد خورد.»

همزمان این نشریه طی مقالهٔ دیگری تحت عنوان «چراباید همچنان از فتنه گفت» تاکید کرده است که «پیشگیری از تکرار فتنه از دیگر عوامل تأکید بر آن است. طراحان فتنه باید همیشه در معرض پاسخگویی و «اتهام» باشند. نباید مجال طراحی مجدد فتنه به آنان داده شود. اگر با غائله‌آفرینان ۱۳۷۸ برخورد مناسب می‌شد، فتنه ۱۳۸۸ به‌وقوع نمی‌پیوست. این تجربه ارزشمند اکنون در مقابل ما است. بنابراین یادآوری خاطرات تلخ از تکرار آن خاطرات جلوگیری خواهد کرد.»

صبح صادق به صراحت اعلام کرده است که «یادآوری فتنه از انسجام و سازماندهی مجدد آن نیز جلوگیری خواهد کرد… اگر اصحاب فتنه‌‌ رها شوند و بدون پرداخت هزینه به فعالیت عادی خود بپردازند مجدد به سازمان‌دهی روی خواهند آورند و چه‌بسا خود را صاحب و مالک حقیقی انقلاب بدانند.»

از دولت انتقالی تا رحم اجاره‌ای

این مقاله در شرایطی منتشر شده است که با نزدیک‌تر شدن به زمان انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری، برخی جریانات محافظه کار و راست گرا با طرح سناریوهای مختلف به صراحت از بازگشت احتمالی اصلاح طلبان به قدرت ابراز نگرانی می‌کنند.

در همین ارتباط ۱۱ مردادماه سال گذشته سرتیپ دوم پاسدار رسول سنایی راد، رییس اداره سیاسی سپاه طی مقاله‌ای در وبسایت بصیرت، ارگان اینترنتی نزدیک به اداره سیاسی سپاه پاسداران مدعی شده بود که «افراطیونی که در دوران حاکمیت اصلاحات با طرح شعارهای ساختارشکنانه و درخواست رفراندوم و تکیه بر جمهوریت محض و همچنین شعار جمهوری ایرانی در فتنه ۸۸ و حمله به ارکان نظام و در راس آن اصل ولایت فقیه ماهیت خود را رو کرده‌اند، امروز هم به دنبال مصادرهٔ پیروزی آقای روحانی به نفع خویش برآمده و هم مطالبه‌گری برای بازگشت به قدرت و کسب پست‌های حساسی چون وزارت کشور، وزارت علوم و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را دنبال می‌کنند. البته این مطالبات در گام اول با دیوار محکم اجتناب ورزی رییس جمهور منتخب مواجه شده که بر آموزه‌های انقلابی و اسلامی تاکید داشته و عدم وامداری به هیچ حزب و گروهی را چند بار تکرار کرده است.»

او همچنین در ادامه این مقاله، نگرانی سپاه از احتمال فعال شدن دوباره نهادهای مدنی در دولت حسن روحانی را آشکار و تاکید کرده بود که «کسانی که همین الان نیز به موازات مطالبه‌گری برای حضور در قدرت، آشکارا از سازمان‌دهی فعالیت‌های مدنی سخن به میان می‌آورند که با توجه به سوابق افراطی آنان مفهومی جز تکرار‌‌ همان سناریوی فشار از پایین ـ ‌چانه‌زنی در بالا و «فتح سنگر به سنگر» را که مقدمهٔ نظری فتنه‌های ۷۸ و ۸۸ بود، ندارد. حال آنکه رای اجتماعی به شعار اعتدال، به مثابه عبور از افراطی‌گری و منازعه به نفع آرامش و ثبات، مقدمهٔ برای خدمت و کارآمدی است.»

رسول سنایی راد در مقاله خود افزوده بود: «البته افراطیونی که «در خلوت» دولت آقای روحانی را ۴ ساله فرض کرده‌اند، امروز هم به همراهی با قافله و هم شراکت با نامحرمان را نیز راهبردی برای ۴ سال آینده می‌دانند، خوابی که البته در برخورد با تجربه و هوشمندی رییس جمهور منتخب، تعبیر نخواهد شد.»

پس از وی سرتیپ پاسدار یدالله جوانی،نیز سناریوی «دولت انتقالی» را مطرح کرد و در گفت‌و‌گویی با هفته نامه صبح صادق مدعی شد: «آقای روحانی با شعار اعتدال پیروز شد و خود را یک فرد فراجناحی معرفی می‌کند. اما اصلاح‌طلبان به‌ویژه بخش افراطی آنان که فتنه ۸۸ را پدید آوردند، پیروزی آقای روحانی و دولت یازدهم را برای خود یک فرصت تلقی کرده و معتقدند دولت آقای روحانی، «یک دولت انتقالی» برای انتقال قدرت از اصولگرایان به اصلاح‌طلبان پس از چهار سال خواهد بود.»

روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران نیز در مقاله‌ها و تحلیل‌های مختلف از شرایط موجود و همچنین آینده مجلس از دولت حسن روحانی به عنوان «دولت محلل» برای بازگشت اصلاح طلبان به قدرت یاد کرده است.

این روزنامه نیز همزمان با سناریوسازی‌ها، طی مقاله‌ای اصلاح طلبان را به زنی که توسط شوهرش سه طلاقه شده و بر اساس فقه ازدواج مجدد او با شوهر سابق تنها به واسطه ازدواج با فردی دیگر (محلل) آنهم به مدت کوتاهی ممکن است، تشبیه کرده بود.

به نوشته این روزنامه «این جماعت بعد از فتنه ۱۳۸۸ راه را برای بازگشت مجدد بسته دیده‌اند و مهره‌های سفیدی هم برای به میدان فرستادن نداشتند. لذا نه عارف و نه روحانی نمی‌توانند مسیر مدنظر آنان را باز نمایند چرا که روحانی و ایضاً عارف از معتقدین به نظریه ولایت فقیه هستند اما به جهت پیوندهای عاطفی با برخی اعضای این حلقه، می‌توانند نقش محلل را جهت بازگشت به نظام فراهم آورند.»

روزنامه کیهان نیز از اسفندماه سال گذشته تا کنون در چندین مقاله دولت حسن روحانی را به «رحم اجاره‌ای» تشبیه کرده است که قرار است «نطفه نامشروع مدعیان اصلاحات را در خود جای دهد و بپروراند».

نوبت به شورای نگهبان رسید

در پی این مطالب و ادعا‌ها اخیرا فرد دیگری طی اظهاراتی با مقایسه شرایط حاضر کشور با زمان پس از مرگ پیامبر مسلمانان طی اظهاراتی اعلام کرده بود که «یکی از اصول ولایتمداری، مرزبندی با جریان خواص و جریان غیرخودی است؛ انسان با کسی شریک می‌شود، بعد از یک مدتی می‌بیند شریکش تعهد لازم را ندارد، مواضعش خوب نیست جدا می‌شود. بطورمثال فردی ازدواج می‌کند بعد از مدتی می‌بیند همسرش شرایط لازم را ندارد از او جدا می‌شود، در مسایل سیاسی هم همانگونه است. باید ببینیم کسانی مواضعشان عوض شده و حرف‌های دیگری می‌زنند باید اینجا مرزبندی شود؛ این مسایل در انتخابات تاثیر دارد.»

حجت الاسلام علی سعیدی با تاکید بر اینکه «مردم نمی‌توانند به نماینده‌ای رای دهند که با احکام الله بازی کند؛ مردم باید دقت کنند این امانت الهی دست آن‌ها است؛ ممکن است مردم به عضو شورای شهری رای دهند که اعتقادی به حکومت دینی نداشته باشند»، بدون نام بردن از شخص خاصی تصریح کرده بود که «بنابراین مردم باید به خبرگانی رای دهند که با همه وجود به ولایت فقیه اعتقاد داشته باشند؛ مردم ممکن است به «رییس جمهوری» رای دهند که با احکام الله بازی کند.» او همچنین با گفتن اینکه «اصل بعدی در ولایتمداری تحمیل نکردن نظری بر رهبری است» تصریح نموده بود که «یکی از اصول امت انقلابی هم این است که نظرش، رای‌اش و خواسته‌اش را بر رهبری تحمیل نکند و این خیلی مهم است و در ادعیه می‌خوانیم که از امام نباید جلو‌تر یا عقب‌تر حرکت کنیم بلکه پا به پای رهبری باید مسیر را دنبال کنیم.»

احمدجنتی دبیر شورای نگهبان نیز ۱۸ شهریور ماه طی اظهاراتی که کنایه دار می نمود گفته بود: «تعجب می‌کنم برخی هنوز فتنه را درک نکرده‌اند. برخی مسئولان و اهل علم هم که نامشان بر سر زبان‌هاست یا متوجه نشده‌اند یا نخواسته‌اند که متوجه شوند، در حالی که مقام معظم رهبری حدود ۲۰۰ بار از فتنه سخن گفته‌اند، در دیدار اخیر با دولت هم اشاره کردند که فتنه خط قرمز ما است.»

او که در همایش منطقه‌ای ائمه جمعه کشور در مشهد سخن می‌گفت، اضافه کرده بود: «عده‌ای می‌خواهند خط قرمز‌ها را بشکنند و گمان می‌کنند راه‌شان باز شده و نقشه‌های بدی در سر دارند؛ به عنوان نمونه چندی پیش مسئولی در یکی از استا‌ن‌ها اینطور گفته بود که به‌زودی مجلس را در دست می‌گیریم و آن وقت زمان آزادی سران فتنه است و ما هدف خود می‌رسیم؛ جالب اینجاست که این حرف را در یک جمع خصوصی علناً اعلام کردند.»

احمد جنتی همچنین خطاب به ائمه جمعه حاضر در این همایش منطقه‌ای گفته بود که «ما باید طلحه‌ها و زبیر‌ها، معاویه‌ها و عمروعاص‌های زمان را بشناسیم، به عقیده من یکی از چیزهایی که سبب شد حق حضرت علی (ع) ضایع شود این بود که منافقین شناخته نشدند بنابراین باید تاریخ برای ما درس عبرت باشد تا کسانی که خطر دارند در حد معمول شناخته شوند.»

دبیر شورای نگهبان همچنین افزوده بود: «خطر ثروت‌اندوزی یکی از آن خطراتی است که انقلاب را تهدید می‌کند؛ عد‌ه‌ای کارشان جمع کردن ثروت بوده و زندگیشان تجملاتی شده است و با دسترسی به منابع دولتی و یا بازار به اندوختن ثروت برای قدرت و یا قدرت برای ثروت مشغولند که اگر این رشد پیدا کند حاکمیت سرمایه مطرح می‌شود و دیگر حکومت مستضعفان محقق نمی‌شود.»

احمد جنتی البته پیش از این نیز از حضور اصلاح طلبان در انتخابات مجلس و مجلس خبرگان رهبری ابراز نگرانی کرده است. او در دی ماه سال گذشته، آنگونه که خبرگزاری‌های رسمی گزارش کردند، در جمع «نخبگان ارزشی و اصولگرای» گیلان گفته بود: «همدلی، وحدت و انسجام نیروهای دلسوز، ارزشی، انقلابی و اصولگرا در این شرایط لازم و ضروری است. امروز در شرایطی که جریان‌های سیاسی انحرافی دارند افرادی را جذب می‌کنند، برای اینکه جلوی آن‌ها گرفته شود باید نیروهای حزب‌الهی وحدت و انسجام خود را بیشتر کنند.»

دبیر شورای نگهبان که بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی نمی‌تواند از جناح یا گروه خاصی جانبداری کند تاکید کرده بود: «اصولگرایان حرکت کنند، از گذشته عبرت بگیرند، نقاط ضعف خود را بشناسند و آن‌ها را برطرف کنند. بعضی‌ها برای مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی دارند طراحی می‌کنند و نقشه می‌کشند، باید مراقب بود که به اهداف شوم خود نرسند. البته شورای نگهبان هم با اقتدار در چارچوب قانون به وظایف خود عمل می‌کند.»

وی در در بهمن ماه سال گذشته هم در جمع مسئولان نظارتی شورای نگهبان در مشهد با گفتن اینکه «از هم اکنون باید به برگزاری انتخابات مجلس خبرگان رهبری توجه شود»، تأکید کرده بود: «انتخابات خبرگان رهبری بسیار مهم است چون به رهبری و ستون انقلاب مربوط می‌شود و عده‌ای از هم اکنون در حال برنامه ریزی برای تصرف مجلس خبرگان هستند. بنابراین نیازمند یک بیداری و بصیرت هستیم تا مسئولیت سنگین شورای نگهبان را به خوبی اجرایی کنیم.»

احمد جنتی فروردین ماه سال جاری نیز در جمع ناظرین شورای نگهبان در همین ارتباط گفته بود: «امروز عده‌ای که سنگر اول را فتح کرده‌اند در پی تصرف مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی هستند. انتخابات خبرگان رهبری به ستون و اساس انقلاب مربوط می‌شود و الان عده‌ای در حال طراحی هستند تا مجلس خبرگان رهبری و بعد شورای اسلامی را تصرف کنند و مقاصد فاسد خود را از این طریق دنبال نمایند.»

وی با این ادعا که «آن‌ها نقشه‌های خطرناکی می‌کشند لذا مقابله با این بصیرت می‌خواهد که از جمله آن‌ها تقویت بصیرت در میان اعضای شورای نگهبان و ناظرین است» همچنین تاکید کرده بود که «این‌ها چیزهایی نیست که از آن غفلت کنیم لذا همه و بیش از آن ناظران ما باید با هوشیاری کامل نسبت به این موضوع توجه داشته باشند.»

پس از این اظهارات پی در پی دبیر شورای نگهبان در مهرماه سال جاری نیز سیامک ره پیک معاون اجرایی و امور انتخابات این شورا طی اظهاراتی در قزوین برای اصلاح طلبان خط و نشان کشیده و در جمع ناظرین شورای نگهبان قزوین گفت: «شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها فارغ از گرایش سیاسی و حزبی داوطلب و براساس محتوای پرونده اظهارنظر می‌کند. برای شورای نگهبان تنها رعایت قانون و منویات مقام معظم رهبری در خصوص خط قرمز بودن «فتنه» مهم است.»

این اظهار نظر سیامک ره پیک درحالی بود که یکی از بولتن‌های داخلی نیز، در واپسین روزهای مهرماه از حرکت «چراغ خاموش» اصلاح طلبان و بکارگیری آن‌ها از «مهره‌های سفید»، جوان و «کمتر شناخته شده» برای فعالیت‌های سیاسی به ویژه در انتخابات آتی که بیشتر از یک سال دیگر برگزار خواهد شد ابراز نگرانی کرده بود.

افزودن نظر جدید